Francisco Feuillassier Abalo eli Franchu on Real Madridin ainoa argentiinalaispelaaja tällä kaudella.

Seuran B-joukkueessa Castillassa pelaava 20-vuotias keskikenttäpelaaja kommentoi Infobaen haastattelussa Exequiel Palaciosin mahdollista siirtoa Real Madridiin. River Platen avainpelaajan siirto Real Madridiin julkaistaan tiettävästi lauantain Copa Libertadoresin finaalin toisen osan jälkeen.

– Hän on loistava pelaaja. Hän pelaa jatkuvasti korkealla tasolla. Mielestäni Palacios sopeutuisi tänne nopeasti. En tiedä siirtyykö hän tänne lopulta, mutta loistavien pelaajien on pelattava Real Madridissa, Franchu mietti.

Franchun unelma on edetä Real Madridin ykkösjoukkueeseen asti. Keskikenttäpelaaja oli Copan Melilla-ottelussa penkillä.

– Ykkösjoukkueeseen pääseminen on hyvin vaikeaa, mutta ei mahdotonta. Olen ollut edustusjoukkueen mukana nyt kahden harjoituskauden ajan. Debytoin viime kaudella Copassa ykkösjoukkueessa ja katson ylöspäin seuran omia kasvatteja, jotka pelaavat ykkösjoukkueessa, kuten Nachoa, Lucas Vázquezia ja Dani Carvajalia. He osoittivat, että reserveistä on mahdollista edetä ykkösjoukkueeseen.