Bojan Krkić paljastaa todellisen syyn, miksi hän jätti 2008 EM-kisat väliin – ”Kukaan ei halua puhua siitä”
Kuva: Getty Images
Alavésissa tällä kaudella lainalla pelannut Bojan Krkić, 27, paljastaa Guardianin haastattelussa, että hän jätti vuonna 2008 A-maajoukkuedebyyttinsä ja EM-lopputurnauksen väliin ahdistuneisuuden takia.
Bojanin poissaoloa perusteltiin aikanaan sairastumisella, mutta hänen mukaansa siitä ei ollut kuitenkaan kyse. Mies kertoo, että tuolloin oireet käynnistyivät helmikuussa ja kestivät kesään asti.
– Kerrottiin, että minulla oli suolistotulehdus, kun sain ahdistuskohtauksen. Kukaan ei kuitenkaan halua puhua siitä. Jalkapallo ei ole kiinnostunut, lääkitystä saanut pelaaja toteaa.
– EM-kisojen tullessa eteen päätin, että en voinut lähteä ja minun piti eristää itseni. Kaikki liitossa tiesivät – Luis Aragonés (päävalmentaja) ja Fernando Hierro (urheilujohtaja).
Bojanin elämä muuttui 17-vuotiaana, kun hän teki läpimurron Barcelonan paidassa. Yhtäkkiä kaikki tunnistivat hänet kadulla, ja nuorukaisesta puhuttiin ”uutena Messinä”.
– Ahdistuneisuus vaikuttaa jokaiseen eri tavalla. Puhuin ihmisen kanssa, josta tuntui siltä, että hänen sydämensä olisi lyönyt tuhat kertaa minuutissa. Minun tapauksessani kyse oli huimauksesta ja pahoinvoinnista – jatkuvasti, 24 tuntia vuorokaudessa, Bojan toteaa.
– Täällä oli voimakasta painetta, joka ei missään vaiheessa lähtenyt pois. Olin kunnossa, kun menin pukuhuoneeseen ennen Ranska-peliä, mutta sitten aloin tuntea voimakasta huimausta, musertavaa tunnetta ja paniikkia. He laittoivat minut makaamaan fysioterapeutin penkille. Se oli ensimmäinen kerta, mutta minulle tuli sellaisia ikäviä kohtauksia uudestaan.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kommentti: Unohtakaa vertaukset Cristiano Ronaldoon – Kylian Mbappé on tämän sukupolven Zlatan
- Lamine Yamal naljaili maalivahdille Espanjan maajoukkueleirillä
- ”Se olisi siistiä” – norjalaistaituri tarjoaa palveluksiaan Barcelonalle
- Barcelona marssi jälleen Mestarien liigaan
- João Cancelon yllättävän huokea hintalappu paljastui
- Real Madrid -tähti avautuu vaikeasta ajanjaksostaan: ”Olin pitkään surullinen”
- ESPN: Real Madridia valmentaneen Zinédine Zidanen uusi päävalmentajapesti on nyt tiedossa
- Taas kenkää: La Ligassa annettiin valmentajapotkut
- Marca: Trent Alexander-Arnold sai rangaistuksen
- ESPN: Antoine Griezmannin siirrolle sinetti
- ESPN: Antoine Griezmannin siirrolle sinetti
- ESPN: Real Madridia valmentaneen Zinédine Zidanen uusi päävalmentajapesti on nyt tiedossa
- Real Madrid -tähti avautuu vaikeasta ajanjaksostaan: ”Olin pitkään surullinen”
- Marca: Trent Alexander-Arnold sai rangaistuksen
- Taas kenkää: La Ligassa annettiin valmentajapotkut
- João Cancelon yllättävän huokea hintalappu paljastui
- Rankasti yksilötaitoon nojannut Barcelona selvisi kuivin jaloin, vaikka tiukille se meni
- Barcelona marssi jälleen Mestarien liigaan
- Koko areena buuasi – Real Madridin tähdille tyly vastaanotto
- Huuhkajien Ville Koski pääsi osaksi ehkä kauden hulluinta ottelua