Copa del Reyn finaali ei näy Viasatilla – oikeudet eivät kelpaa Espanjassakaan kenellekään
Kuva: Getty Images
Copa del Reyn loppuotteluun on aikaa enää reilut kaksi viikkoa. Sevilla ja Barcelona kohtaavat Madridissa Wanda Metropolitanolla 21. huhtikuuta, ja tavoittelevat kauden ensimmäistä pokaaliaan. Espanjassa peliä odotellaan varmasti suurella jännityksellä, mutta jo ennen peliä jalkapalloyleisö saa jännittää sitä, näkeekö peliä ylipäätään mistään.
Suomessa Copa del Reytä ja La Ligaa näyttävä Viasat ei näytä finaalia. Syy on se, että Copan finaali ja muu osa turnauksesta myydään erillisinä paketteina. Päivitetyn tilanteen vahvistivat Laliiga.comille hetki sitten Viasatin jalkapallotuottaja Antti Salo ja Viasat Sportin vastaava tuottaja Ville Klinga.
– Meillä ei oikeuksia ole. Jos ne ovat kaupan, niin toki selvitellään, onko se mahdollista, Salo sanoo Laliiga.comille.
– Nämä ovat yhteispohjoismaisia oikeuksia. Ylipäätään tämä on hyvin erikoinen tapa [finaali myydään erikseen] rakentaa paketti, Klinga lisää.
Ei näy Espanjassakaan
Suomessa kärvistellään, kun finaali ei näillä näkymin täällä päin maailmaa näy. Mutta suomalaiset eivät ole ongelman kanssa yksin. Hämmentävää kyllä, Copa del Reyn finaali ei tämän hetken tiedon mukaan näy edes Espanjassa. Millään espanjalaisella TV-yhtiöllä ei ole toistaiseksi oikeuksia cup-finaalin televisiointiin. La Vanguardia tiedotti ensin, että Katalonian oma kanava TV3 ei aio kilpailla tv-oikeuksista, eikä ottelua siten saada ruutuihin katalaanin kielellä. Huoli kasvoi entistä suuremmaksi, kun selvisi, että mediajätti Mediaset ei myöskään aio lähteä tarjouskilpailuun. Sama koskee muitakin TV-taloja. [readmore from=uutiset] Viime vuosina lähetysoikeudet on jaettu Mediasetin ja TV3:n välillä siten, että myös TV3 on välittänyt ottelun aina, kun finaalissa on pelannut jokin Katalonian joukkueista (käytännössä Barcelona). Mediaset on näyttänyt pelin joko Telecinco– tai Cuatro-kanavillaan. Mistäs muusta sopassa olisikaan kyse kuin rahasta? Espanjan jalkapalloliitto pyytää nähtävästi oikeuksista liikaa, ja siksi kansallisen kauppa- ja kilpailukomission on ollut pakko puuttua peliin. Se vaatii, että tarjouskilpailusta tehdään ”läpinäkyvämpi ja vähemmän syrjivä”. Työryhmä: Heikki Kuparinen ja Jaakko PerttiläLUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Real Madrid kärsi yllättävän tappion La Ligassa
- Real Madrid kiinnostunut tuiki tuntemattomasta hyökkääjälupauksesta
- Real Madridilla loukkaantumishuolia – tärkeä avauksen pelaaja poissa illan pelistä
- Valmentaja sai hurjan toimitsijakiellon – vastaa syytöksiin: ”Haluan, että minua kuunnellaan”
- SER: Barcelonan kiinnostuksen herättänyt Julián Álvarez neuvottelee jatkosopimuksesta Atléticon kanssa
- Real Madrid odottaa – tällaisen rangaistuksen Mestarien liigan kohupelaaja voi saada
- Atlético menetti kahden maalin johtoaseman Mestarien liigassa
- Toimittaja: Monivuotiselle luottopelaajalle annettu lupa poistua Atléticosta
- Sevillan päävalmentajalle lätkäistiin hurja toimitsijakielto
- José Mourinholta ja Benficalta rajuja syytöksiä Viníciuksesta
- Real Madrid odottaa – tällaisen rangaistuksen Mestarien liigan kohupelaaja voi saada
- Valmentaja sai hurjan toimitsijakiellon – vastaa syytöksiin: ”Haluan, että minua kuunnellaan”
- Real Madrid kiinnostunut tuiki tuntemattomasta hyökkääjälupauksesta
- SER: Barcelonan kiinnostuksen herättänyt Julián Álvarez neuvottelee jatkosopimuksesta Atléticon kanssa
- Real Madridilla loukkaantumishuolia – tärkeä avauksen pelaaja poissa illan pelistä
- José Mourinholta ja Benficalta rajuja syytöksiä Viníciuksesta
- Toimittaja: Monivuotiselle luottopelaajalle annettu lupa poistua Atléticosta
- VAR-kohut Real Madridin ja Barcelonan otteluissa johtivat seuraamuksiin – yksi tuomari syrjään
- Sky: Manchester United ei taivu Barcelonan vaatimuksiin
- Kohu Mestarien liigassa – Vinícius syyttää Benfican pelaajaa pelkuriksi: ”Kuinka heikkoa”