Lumityötalkoot eivät ole pelkkä Suomi-futiksen etuoikeus – Näin hoituivat lapiohommat Espanjassa (KUVAT)
Suomen historiassa tuskin on vierähtänyt ainuttakaan jalkapallokautta ilman, ettei jonkin seuran kannattajia olisi joko keväällä tai syksyllä hälytetty talkoisiin futiskenttää lumesta putsaamaan. Pääsarjatasoa myöten totta kai. Jos eteläisempää Suomea olisikin hellitty vähälumisemmilla ottelupäivillä, on vähintäänkin Rovaniemellä tai Kemissä saattanut tupruttaa viheriöntäydeltä lunta.
Eivät lumityötalkoot kuitenkaan ole mikään suomalaisten etuoikeus, vaan jopa lämpimänä tunnettua Espanjaa myöten saattaa ottelutapahtuman järjestäminen riippua kannattajien lumilapion käyttötaidoista.
Espanjan kolmannella sarjaportaalla Segunda B:ssä pelaavan Burgos CF:n sunnuntainen kotiottelu Barakaldoa vastaan oli vaarassa peruuntua sikäläisittäin harvinaisen kovan lumipyryn takia. Alkuperäiseen alkamisaikaan klo 12 pelin pelaaminen ei onnistunut, mutta aktiivisten talkoolaisten avulla kenttä saatiin pelikuntoon, ja peli pääsi alkamaan klo 17.
Burgos lähetti kannattajilleen avunpyynnön sosiaalisen median välityksellä. Myös 16 La Liga -kautta Athletic Bilbaossa ja Celta Vigossa pelannut Burgosin valmentaja Patxi Salinas apulaisineen osallistui ensimmäisten joukossa talkoisiin, jotta 12 200 katsojaa vetävän El Plantíon kenttä saatiin lumettomaksi.
Lähes nollakelissä pelattu ottelu päättyi maalittomaan tasapeliin. Burgos on sarjassa omassa lohkossaan viidentenä ja mukana taistelussa sarjanoususta.
¡GRACIAS!
¡GRACIAS!
LUE MYÖS:
- Toimittaja lyttää Kylian Mbappén: ”Real Madridin ongelmista se ei ratkaise ensimmäistäkään”
- Ei ikinä uskoisi: yhdessä asiassa Lamine Yamal on kaikkien aikojen parhaitakin parempi
- Lamine Yamal maailman parhaasta pelaajasta: ”Sillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa, montako maalia joku tekee”
- Se on siinä – konkarivalmentaja palaa La Ligaan
- Kylian Mbappé kosiskelee äänestäjiä: tällä kertaa Afrikasta
- Kova tilasto: Atlético ottanut Diego Simeonen aikakaudella enemmän pisteitä Real Madridilta kuin Barcelona
- Positiivisia uutisia Barcelonasta – Frenkie de Jong palasi harjoituskentälle
- Javier Tebas suuttui Real Madridin tiedotteesta – latasi takaisin täydeltä laidalta
- Nyt jysähti! Real Madrid vaatii jälleen potkuja La Ligan puheenjohtajalle
- Kylian Mbappé hävitystä derbystä: ”Askel taaksepäin”
- Javier Tebas suuttui Real Madridin tiedotteesta – latasi takaisin täydeltä laidalta
- Katso: Atlético piikitteli Real Madridia ja José Mourinhoa
- Nyt jysähti! Real Madrid vaatii jälleen potkuja La Ligan puheenjohtajalle
- Positiivisia uutisia Barcelonasta – Frenkie de Jong palasi harjoituskentälle
- Real Madrid pelaa surkeinta alkukautta vuosikausiin
- Näkökulma: kaikki näkevät tämän ongelman paitsi Real Madridin valmentajat
- Diego Simeone ylisti Barcelonaa: ”He ovat tällä hetkellä parhaita”
- Kova tilasto: Atlético ottanut Diego Simeonen aikakaudella enemmän pisteitä Real Madridilta kuin Barcelona
- Kylian Mbappé hävitystä derbystä: ”Askel taaksepäin”
- MD: Barcelona jatkosopimukseen oman kasvattinsa kanssa – mukaan 500 miljoonan euron ulosostopykälä














