Real Madridilla harvinainen tilanne – Koko BBC-hyökkäystrio harjoitusvahvuudessa maaottelutauon ajan

Real Madridin päävalmentaja Zinedine Zidane saa nauttia marraskuun maaottelutauon ajan tuikiharvinaisesta tilanteesta. ”Los Blancos” kohtaa seuraavassa ottelussaan paikallisvastustaja Atlético Madridin, ja Zizou saa valmistautua otteluun koko sarjatauon ajan yhdessä hyökkäyksen tähtikolmikkonsa Gareth Balen, Karim Benzeman ja Cristiano Ronaldon kanssa.
Realin pelaajat saivat alkuviikosta kaksi päivää vapaata, mutta palasivat harjoituskentälle keskiviikkona, ja BBC on treeneissä mukana. Benzema ei mahdu Ranskan valmentaja Didier Deschampsin suunnitelmiin, Bale on juuri toipunut loukkaantumisestaan ja Cristiano Ronaldo sopi Portugalin maajoukkueluotsi Fernando Santosin kanssa, ettei häntä valita marraskuun harjoitusmaaotteluihin.
BBC-kolmikko on viettänyt maalijuhlia jo Carlo Ancelottin ajoista lähtien, ja nyt Zidane toivoo Realin tehojen löytyvän ylimääräisen yhteisen harjoitteluajan myötä. Sekä Benzeman että Ronaldon maalitahti on ollut La Ligan alkukaudella poikkeuksellisen verkkainen, ja Balen loukkaantumiskierre on pitkittynyt.
– On todella kiinnostavaa, että saamme treeneihin tauon ajaksi BBC:n. Kun pelejä on kolmen päivän välein, voi tehdä vain palautumisharjoituksia, mutta nyt voimme harjotella osa-alueita, jotka ovat tärkeitä tulevina viikkoina ja kuukausina. Voimme harjoitella maalinedustilanteita, koska juuri siellä he kolme haluavat näyttää kyntensä, Zidane kommentoi AS:n mukaan.
Erikoista onkin, että BBC-kolmikko ei ole pelannut yhdessä sitten viime huhtikuussa pelatun El Clásicon. Nyt kuitenkin näyttää siltä, että Zidane saattaa heittää tutun kolmikon kentälle ensi viikon lauantaina Wanda Metropolitanon historian ensimmäisessä derbyssä – hiottuaan kymmenen päivän trion yhteispeliä.
Muutenkin Realin terveystilanne alkaa olla erittäin hyvä, sillä näillä näkymin sivussa ottelusta on vain Mateo Kovacic.
Hyviä uutisia kuuluu Atléticon leiristä, sillä pitkäaikaisloukkaantuneet Koke ja Yannick Ferreira Carrasco harjoittelivat tiistaina normaalisti joukkueen mukana. Raitapaitojenkin harjoituksissa päästään valmistautumaan derbyyn huolella, sillä maajoukkuetehtävissä on tällä kertaa vain kuusi seuran pelaajaa, ja sairastupa tyhjenee kovaa vauhtia.
Seuraa meitä myös Facebookissa ja Twitterissä. Facebookissa käydään kovimmat jälkipuinnit ja Twitteristä tavoitat kaikki uutisemme reaaliajassa!
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Barcelona murskasi Valencian – Raphinha suivaantui penkityksestä
- Real Madrid lähettää FIFA:lle raportin Espanjan tuomaritoiminnasta
- Atlético Madridille vihdoin voitto – kärjessä yllätys
- Real Madridin pelissä draamaa – suora punainen
- Lamine Yamal sivuun – Hansi Flickiltä kritiikkiä Espanjan maajoukkueelle
- Lamine Yamal sivussa Barcelonan harjoituksista – pelikunto Valenciaa vastaan kysymysmerkki
- Gavi kärsii edelleen polvikivuista – leikkausta ei ole poissuljettu
- Atléticolle lisää lunta tupaan – avainpelaaja kuukaudeksi sivuun pelikentiltä
- Virallista: Athletic sai sittenkin huippusiirron maaliin – maajoukkuetoppari palaa La Ligaan
- Mestarien liigan finaali pelataan Madridissa kesäkuussa 2027
- Barcelona murskasi Valencian – Raphinha suivaantui penkityksestä
- Real Madrid lähettää FIFA:lle raportin Espanjan tuomaritoiminnasta
- Real Madridin pelissä draamaa – suora punainen
- Atlético Madridille vihdoin voitto – kärjessä yllätys
- Lamine Yamal sivuun – Hansi Flickiltä kritiikkiä Espanjan maajoukkueelle
- Barcelona-puolustajan sopimus päättyy ensi kesänä – haluaa tehdä jatkosopimuksen
- Lamine Yamal sivussa Barcelonan harjoituksista – pelikunto Valenciaa vastaan kysymysmerkki
- Atléticolle lisää lunta tupaan – avainpelaaja kuukaudeksi sivuun pelikentiltä
- Virallista: Athletic sai sittenkin huippusiirron maaliin – maajoukkuetoppari palaa La Ligaan
- Päätös tehty – Barcelona pelaa kotiottelunsa vain 6000 katsojaa vetävällä stadionilla