Jääkö Lionel Messin Argentiina rannalle MM-kisoista? – E-Amerikan lohkotilanne todella kimurantti
Kuva: Getty Images
MM-kisat ilman Lionel Messiä, Sergio Agüeroa, Paulo Dybalaa ja Gonzalo Higuaínia? Tai kenties ilman Alexis Sánchezia? Vähintään jompikumpi on hyvin mahdollinen skenaario.
Etelä-Amerikan MM-karsinnoissa on jäljellä kaksi lohkovaiheen kierrosta. Brasilia on jo varmistanut lohkovoiton ja sitä kautta paikan kisoissa. Jaossa on vielä kolme suoraa paikkaa ja yksi paikka jatkokarsinnoissa Uutta-Seelantia vastaan.
Tasapisteissä paremmuuden ratkaisee ensisijaisesti kokonaismaaliero. Jos sekin menee tasan, verrataan ensin tehtyjä maaleja ja sitten keskinäisiä otteluita.
Miltä tilanne näyttää nyt?
Toisena lohkossa on 27 pistettä kerännyt Uruguay. Kolumbialla on 26, Perulla ja Argentiinalla 24, Chilellä 23, Paraguaylla 21 ja Ecuadorilla 20 pistettä. Ennen kahta viimeistä kierrosta siis vain Bolivia ja Venezuela ovat varmuudella ulkona leikistä. Kaiken lisäksi maalierotkin ovat melko lähellä toisiaan. Uruguay mennee maalieron suhteen menojaan (+10). Kolumbian maaliero on +3, Perun, Argentiinan ja Chilen +1, Paraguayn -6 ja Ecuadorin 0.
Tuleva kierros?
Tänä iltana pelataan ensin alta pois merkityksetön Bolivia-Brasilia. Sen jälkeen ovat vuorossa Venezuela-Uruguay, Chile-Ecuador, Kolumbia-Paraguay ja Argentiina-Peru. Parhaiten on pullat uunissa Uruguaylla, joka pelaa lohkojumbo Venezuelaa vastaan. Ensimmäisen kohtaamisen Uruguay vei 3-0. Eli mitä todennäköisimmin Uruguay on tulevan kierroksen jälkeen 30 pisteessä. Suhteellisen hyvä tilanne on tulevan kierroksen suhteen myös Kolumbialla, joka kaatoi edellisessä kohtaamisessa Paraguayn vieraspelissä 1-0. Näillä näkymin kutkuttavimmat kamppailut käydään Santiagossa ja Buenos Airesissa. Jos esimerkiksi Argentiina ja Ecuador voittavat, yhtäkkiä Argentiinan tilanne onkin ihan hyvä. Vastaavasti jos Argentiina häviää ja Chile voittaa, Messin ja kumppaneiden tilanne alkaa käydä hyvin tukalaksi. Aiemmissa kohtaamisissa Ecuador kaatoi Chilen 3-0, ja Peru pelasi Argentiinan kanssa tasan 2-2, joten helpolla eivät Argentiina ja Chile pääse.Päätöskierros?
Ilman suuria yllätyksiä Uruguay painelee lohkokakkosena jatkoon, sillä Venezuelan jälkeen maa kohtaa Bolivian. Sen jälkeen jäljellä olisi kaksi suoraa paikkaa ja yksi jatkokarsintapaikka. Skenaarioita on niin lukuisia, että niitä on turha edes luetella ennen päätöskierrosta. Avataan nyt kuitenkin vähän tilannetta. Päätöskierroksen pelit ovat Uruguay-Bolivian lisäksi Brasilia-Chile, Ecuador-Argentiina, Paraguay-Venezuela ja Peru-Kolumbia. Ensimmäisissä kohtaamisissa Kolumbia voitti kotonaan Perun 2-0, Paraguay vieraissa Venezuelan 1-0, Chile kotonaan Brasilian 2-0 ja Ecuador vieraissa Argentiinan 2-0. Ylimääräistä paniikkia Argentiinan leiriin tuo se, että Agüero on kylkiluumurtuman vuoksi sivussa molemmista peleistä.Otteluiden lähetysajat
Ottelukierros 17, kellonajat Suomen aikaa Torstai Bolivia-Brasilia klo 23 (Viasat Jalkapallo HD, Viaplay) Perjantai Venezuela-Uruguay klo 00 (Viasat Fotboll HD, Viaplay) Chile-Ecuador klo 02.30 (Viasat Fotboll HD, Viaplay) Kolumbia-Paraguay klo 02.30 (Viaplay) Argentiina-Peru klo 02.30 (Viasat Sport Premium HD, Viaplay) Ottelukierros 18, kellonajat Suomen aikaa Keskiviikko Brasilia-Chile klo 02.30 (Viaplay) Ecuador-Argentiina klo 02.30 (Viasat Jalkapallo, Viaplay) Paraguay-Venezuela klo 02.30 Peru-Kolumbia klo 02.30 Uruguay-Bolivia klo 02.30LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Atlético Madrid Copa del Reyn finaaliin – Barcelonalta puuttui viimeinen silaus
- Rodrygo tunteikkaana Instagramissa: ”Tämä on yksi elämäni pahimmista päivistä”
- Real Madrid sai lääkäreiltä kammottavan tiedon
- Kohu Bernabéulla – Mastantuono lensi ulos, Rüdiger selvisi ihmeen kaupalla
- Espanjalaismedia: Tässä on Ville Kosken uusi valmentaja
- Getafe voitti Bernabéulla ensi kertaa sitten vuoden 2008 – Real Madridille synkkä ilta
- Hammaslääkärikäynti pitää Camavingan sivussa Real Madridin kokoonpanosta
- Kylian Mbappén kuntoutus jatkuu Pariisissa – paluun aikataulu yhä auki
- Hansi Flick uskoo Barcelonan ihmeeseen: “Meidän on tehtävä mahdottomasta mahdollista”
- Atlético joutuu Barcelonan vieraaksi ilman tähtipelaajaansa
- Rodrygo tunteikkaana Instagramissa: ”Tämä on yksi elämäni pahimmista päivistä”
- Real Madrid sai lääkäreiltä kammottavan tiedon
- Atlético Madrid Copa del Reyn finaaliin – Barcelonalta puuttui viimeinen silaus
- Kohu Bernabéulla – Mastantuono lensi ulos, Rüdiger selvisi ihmeen kaupalla
- Atlético joutuu Barcelonan vieraaksi ilman tähtipelaajaansa
- Hansi Flick uskoo Barcelonan ihmeeseen: “Meidän on tehtävä mahdottomasta mahdollista”
- Getafe voitti Bernabéulla ensi kertaa sitten vuoden 2008 – Real Madridille synkkä ilta
- Espanjalaismedia: Tässä on Ville Kosken uusi valmentaja
- Hammaslääkärikäynti pitää Camavingan sivussa Real Madridin kokoonpanosta
- Diego Simeone kommentoi Atlético-tähti Antoine Griezmannin siirtohuhuja