© Kuva: Getty Images

Kausiennakot 2017/18: Real Betis – seurahistorian laadukkain materiaali taistelee suurista asioista

Viime kausi

Betisin viime kausi oli sekamelska. Kauteen lähdettiin kovin odotuksin. Seura oli hankkinut useita nimekkäitä pelaajia ja nimitti Gus Poyetin peräsimeensä. Mikään ei kuitenkaan toiminut missään vaiheessa.

Betis antoi lopulta Poyetille kenkää marraskuun puolivälissä, kun seura oli vain muutaman pisteen päässä putoamisviivasta. Tilalle tullut Víctor Sánchez sai muutettua tilanteen vain hetkeksi, mutta sen jälkeen Betis palasi haluttomaksi ja ideattomaksi ryhmäksi ilman minkäänlaista pelitapaa.

Lopulta Betis sijoittui sarjassa viidenneksitoista. Se on Betisin kaltaiselle seuralle puhdas farssi. Betis on valtava seura Espanjassa ja seuralla on Sevillaa enemmän kausikorttilaisia ja kannattajia kaupungissa. Sitä ei välttämättä helpolla uskoisi, kun katsoo seurojen menestyskäyröjä.

Tärkein pelaaja – Víctor Camarasa

VIGO, SPAIN - FEBRUARY 02: Theo Bongonda of Celta de Vigo competes for the ball with Victor Camarasa of Alaves during the Copa del Rey semi-final first leg match between Real Club Celta de Vigo and Deportivo Alaves at Municipal de Balaidos stadium on February 02, 2017 in Vigo, Spain. (Photo by Octavio Passos/Getty Images)
(Photo by Octavio Passos/Getty Images)

Víctor Camarasa oli viime kaudella yksi La Ligan parhaista pelaajista roolissaan. Keskikenttäpelaaja teki loistavaa työtä Alavésin paidassa ja oli yksi suurimmista syistä seuran viime kauden menestykseen.

Kauden jälkeen Levanteen lainaltaan palannut Camarasa siirtyi Betisiin vain viidellä miljoonalla eurolla. Se on sellainen hinta, josta voidaan puhua ryöstönä. Camarasa on todennäköisesti dominoi tälläkin kaudella – tosin Betisin väreissä.

Viime kaudella Alavésin keskikenttä oli varsin yksipuolinen, mutta tällä kaudella Camarasa saa Betisissä hyvin taitavat, monipuoliset ja laadukkaat keskikenttäpelaajat vierelleen. Se auttaa Camarasaa kehittymään entistä enemmän ja muutaman vuoden päästä joku suurseura hankkinee valencialaisen kovalla summalla. Se ei ole mahdottomuus – päinvastoin.

Valmennus

Quique Setién oli hyvin mielenkiintoinen nimitys Betisin seurajohdolta. Setiéniä pidettiin pitkän aikaa koko sarjan sensaatioluotsina, kun valmentaja oli Las Palmasin peräsimessä ja saarelaisjoukkue pelasi mahtavaa jalkapalloa.

Setién luottaa hyvin vahvasti pelitapaansa, joka on hyvin pallonhallintavoittoista. Se ei tule varmastikaan muuttumaan Betisissä mihinkään.

Las Palmasin kevätkausi meni täysin penkin alle, koska Setién ja Las Palmas eivät päässeet yhteisymmärrykseen jatkosopimuksesta. Setién ilmoitti hyvissä ajoin, ettei aio jatkaa seuran peräsimessä alkavalla kaudella. Ilmoituksensa jälkeen kentällä Las Palmasista huokui haluttomuus ja aneemisuus, jonka vuoksi eurosijoitushaaveet jäivät nimenomaan haaveiksi.

Sellaista ongelmaa Betis ei tule ainakaan tällä kaudella kohtaamaan, koska Setién on hyvin motivoitunut uudesta projektistaan ja yllättyikin pelaajiensa motivaatiosta harjoituskaudella.

– Pelaajani eivät ole koskaan harjoitelleet näin kovaa ja tällaisella asenteella harjoituskaudella. Pelaajat ovat äärimmäisen motivoituneita ja se on loistava merkki, Setién totesi heinäkuussa.

Arvio

Betisissä on valtavasti potentiaalia. Quique Setiénin valmentama vihervalkopaitaryhmä on monien mielestä jopa alkavan kauden mielenkiintoisin espanjalaisjoukkue.

Useita laadukkaita hankintoja, uudistunut stadion ja seurahistorian kausikorttiennätys. Mikä voisi mennä pieleen? Niinpä, sepä juuri kuten viime kaudella. Nimittäin liika muuttuvuus ottaa aina aikaa, että projekti alkaa rullaamaan odotetusti. Uusi valmentaja valmentaa joukkuetta, jonka pelaajamateriaali on kohdannut suorastaan valtavan muutoksen kahden kuukauden aikana.

Betisille kävi juuri niin vuosi sitten. Gus Poyet saapui seuran peräsimeen ja sai seurajohdon hankkimaan valtavasti uusia pelaajia. Mikään ei toiminut ja lopulta uruguaylaisluotsi sai kenkää syyskauden lopulla. Korvaajaksi tullut Víctor Sánchez sai potkut hieman ennen sarjakauden päätöstä. Betis ei toiminut missään vaiheessa viime kaudella.

Tällä kaudella seurajohto on hankkinut järkevämmin pelaajia, jonka vuoksi Betis voi saavuttaa käytännössä mitä tahansa. Paikka Eurooppa-liigaan ei ole mahdotonta.

Tiesitkö: Betis sai viimein valmiiksi pitkään kestäneen stadionremonttinsa. Täysin uudistettu Villamarín on tällä hetkellä yksi maan moderneimmista jalkapallonäyttämöistä.

Ihanneavaus

Kokoonpanolista

# PelaajaPositioPelipaikkaIkä
13Pau LópezMVMaalivahti13.12.1994
1Joel RoblesMVMaalivahti17.06.1990
5Marc BartraKPToppari15.01.1991
23Aïssa MandiKPToppari22.10.1991
12SidneiKPToppari23.08.1989
4Zouhair FeddalKPToppari23.12.1989
28Júnior FirpoVPVasen laitapuolustaja22.08.1996
21Alin ToscaVPVasen laitapuolustaja14.3.1992
19Antonio BarragánOPOikea laitapuolustaja12.6.1987
24William CarvalhoPKKPuolustava keskikenttä07.04.1992
3Javi GarciaPKKPuolustava keskikenttä8.2.1987
18Andrés GuardadoKKKeskikentän keskusta28.9.1986
22Darko BrašanacKKKeskikentän keskusta12.2.1992
10Ryad BoudebouzHKKHyökkäävä keskikenttä19.2.1990
6Sergio CanalesHKKHyökkäävä keskikenttä16.02.1991
-Juan NarváezHKKHyökkäävä keskikenttä12.02.1995
14Takashi InuiVHVasen laitahyökkääjä02.06.1988
11Cristian TelloVHVasen laitahyökkääjä11.8.1991
27Francis GuerreroOHOikea laitahyökkääjä11.03.1996
17JoaquínOHOikea laitahyökkääjä21.7.1981
9Antonio SanabriaKHKeskushyökkääjä4.3.1996
16Loren MorónKHKeskushyökkääjä30.12.1993
7Sergio LeónKHKeskushyökkääjä6.1.1989
15Alex AlegríaKHKeskushyökkääjä14.10.1992

Pelaajasiirrot – lähteneet

Dani Ceballos (Real Madrid)
Keskikentän keskusta, 21-vuotias

Cristiano Piccini (Sporting Lissabon)
Oikea laitapuolustaja, 24-vuotias

Petros (São Paulo)
Keskikentän keskusta, 28-vuotias

Fransisco Portillo (Getafe)
Hyökkäävä keskikenttäpelaaja, 27-vuotias

Jonas Martin (Strasbourg)
Keskikentän keskusta, 27-vuotias

Dani Pachecho (Getafe)
Vasen laitahyökkääjä, 26-vuotias

Bruno González (Getafe)
Toppari, 27-vuotias

Álvaro Cejudo (Western Sydney)
Oikea laitahyökkääjä, 33-vuotias

Alex Alegría (Levante)
Keskushyökkääjä, 24-vuotias

Manu Herrera (Osasuna)
Maalivahti, 35-vuotias

Álex Martínez (Granada)
Vasen laitapuolustaja, 26-vuotias

Rubén Castro (Zhicheng)
Keskushyökkääjä, 36-vuotias

Rubén Pardo (laina päättyi)
Keskikentän keskusta, 24-vuotias

Ryan Donk (laina päättyi)
Puolustava keskikenttäpelaaja, 31-vuotias

Pelaajasiirrot – saapuneet

Ryad Boudebouz (Montpellier)
Hyökkäävä keskikenttäpelaaja, 27-vuotias

Victor Camarasa (Levante)
Keskikentän keskusta, 23-vuotias

Cristian Tello (Barcelona)
Vasen laitahyökkääjä, 25-vuotias

Sergio León (Osasuna)
Keskushyökkääjä, 28-vuotias

Zouhair Feddal (Alavés)
Toppari, 27-vuotias

Andrés Guardado (PSV Eindhoven)
Puolustava keskikenttäpelaaja, 30-vuotias

Javi Garcia (Zenit)
Puolustava keskikenttäpelaaja, 30-vuotias

Antonio Barragán (Middlesbrough. laina)
Oikea laitapuolustaja, 30-vuotias

Jordi Amat (Swansea, laina)
Toppari, 25-vuotias

Felipe Gutiérrez (Internacional, laina)
Keskikentän keskusta, 27-vuotias

Rubén Castro (laina päättyi)
Keskyshyökkääjä, 36-vuotias

Dani Pachecho (laina päättyi)
Vasen laitahyökkääjä, 26-vuotias

Fabián Ruiz (laina päättyi)
Hyökkäävä keskikenttäpelaaja, 21-vuotias

Fransisco Portillo (laina päättyi)
Hyökkäävä keskikenttäpelaaja, 27-vuotias

Didier Digard (laina päättyi)
Puolustava keskikenttäpelaaja, 30-vuotias

Liity Jalkapallon olohuoneen sisäpiiriin!
⚽ Klikkaa itsesi Facebookiin TÄSTÄ.
⚽ Liity jäseneksi ja odota hyväksyntää