Analyysi: Viisi mahdollista korvaajaa Neymarille

Siirtomarkkinat mullistuivat viime viikolla, kun Paris Saint-Germain osti Neymarin ulos Barcelonasta käsittämättömään 222 miljoonan euron hintaan. Kataloniassa ei oltaisi koskaan uskottu, että joku seura kykenisi aktivoimaan 25-vuotiaan brasilialaishyökkääjän sopimuksen ulosostopykälän.
Neymarin tultua myydyksi Barcalla on nyt alle kuukausi aikaa löytää paikkaaja Lionel Messin ja Luis Suárezin rinnalle. Ketkä voisivat olla mahdollisia vaihtoehtoja, sitä käymme läpi seuraavaksi.
Antoine Griezmann (Atlético Madrid)

Griezmann oli jo alkukesästä lähtökuopissa. 26-vuotias ranskalaishyökkääjä jäi kuitenkin Atléticoon joukkueen siirtokiellon vuoksi. Nopeana ja taitavana viimeistelijänä tunnettu Griezmann voi pelata molemmilla laidoilla ja kärjessä. Viimeiseen kolmeen kauteen vuoden 2016 EM-kisojen maalikuningas on paukuttanut kovat 60 maalia La Ligassa.
Griezmannin sopimuksesta löytyy 100 miljoonan euron ulosostopykälä. Hinta olisi vain puolet Neymarin myyntirahoista.
Philippe Coutinho (Liverpool)

Neymarin maanmies Coutinho on hyvä harhauttelija 1vs1 -haastoissa ja taidokas pelintekijä. Ketterä brassi tunnetaan loistavasta syöttötarkkuudestaan (viime kaudella 83,9 prosenttinen). 25-vuotiaalta Coutinholta löytyy myös viimeistelytaitoja. Tästä kertovat Viime kauden 13 osumaa Valioliigasta. Keskikenttäpelaaja voi pelata molemmilla laidoilla sekä kymppipaikalla kärjen takana.
Liverpool ei ole ollut kovinkaan halukas luopumaan Coutinhosta. Näin Barcelona saattaisi joutua maksamaan pelaajasta ylihintaa. Alle 100 miljoonaan euroon taituri tuskin irtoaa.
Ousmane Dembélé (Borussia Dortmund)

20-vuotias Dembélé liittyi Dortmundiin vasta viime kaudella Rennesistä. Ranskalalaislaiturilla on takana vakuuttava läpimurtokausi Saksan Bundesliigassa. 32 sarjaotteluun kertyi kuusi maalia ja peräti 12 maalisyöttöä.
Rakettimaisen Dembélén vahvuudet ovat nopeudessa ja harhautustaidoissa. Pikakiituri leikkaa myös tehokkaasti laidalta keskustaan. Dortmund on arvioinut nuorukaisen arvon 100 miljoonan euron tienoille. Onko hinta liikaa vasta yhden täsmäkauden pelanneesta kaverista, se on Barcan päätettävissä.
Paulo Dybala (Juventus)

Monella katalonialaisfanilla on muistissa viime kevät, kun Dybala suorastaan nöyryytti Barcaa Mestarien liigan puolivälierissä. 23-vuotiaasta argentiinalaisesta on myös puhuttu Messin manttelinperijänä. Viime kaudella 11 maalia Serie A:ssa viimeistellyt hyökkääjä loistaa myös syöttötaidoissa. Tästä kertovat seitsemän maalisyöttöä ja 85,4:n syöttöprosentti.
Pienikokoinen Dybala on toisinaan nähty myös kymppipaikalla tai piilokärkenä. Hyökkääjällä on Juventuksen kanssa vuoteen 2022 saakka ulottuva sopimus, joten argentiinalaisen hankkiminen koituisi satavarmasti kalliiksi sijoitukseksi.
Julian Draxler (PSG)

23-vuotiaan Draxlerin avausminuutit ovat Neymarin saavuttua PSG:ssä kortilla. Toiseltakin puolelta laitaa löytyy jo Ángel di María. Lisäksi takana on loukkaantumisten vuoksi vesittynyt debyyttikausi Pariisissa.
Draxler on vahva pallonkäsittelijä ja pelintekijä, mutta ei varsinaisesti maalintekijä. Saksalainen voi olla siitä huolimatta passeli vaihtoehto, mikäli Barca haluaa vahvistaa Neymar-rahoilla useampaa osa-aluetta.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Sevilla nimitti uuden päävalmentajan
- Atléticolle murskatappio – Diego Simeone muistutti PSG:n rahamahdista
- Neljälle vankeustuomiot Vinícius-nuken hirttämisestä
- Aymeric Laporte herättää kiinnostusta La Ligassa
- Sport: Nico Williams haluaa siirtyä Barcelonaan
- PSG murskasi Atléticon seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Real Madrid haluaa Benfican puolustajan – seurapomo: ”Saimme tarjouksia, jotka eivät miellyttäneet meitä”
- Sport: Hansi Flick haluaa Thiagon takaisin valmennustiimiinsä
- Marc-André ter Stegen herättää kiinnostusta Turkissa
- Real Madridin Raúl Asenciolle pitkä jatkosopimus
- Neljälle vankeustuomiot Vinícius-nuken hirttämisestä
- Atléticolle murskatappio – Diego Simeone muistutti PSG:n rahamahdista
- Sport: Nico Williams haluaa siirtyä Barcelonaan
- PSG murskasi Atléticon seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Aymeric Laporte herättää kiinnostusta La Ligassa
- Sevilla nimitti uuden päävalmentajan
- Real Madrid haluaa Benfican puolustajan – seurapomo: ”Saimme tarjouksia, jotka eivät miellyttäneet meitä”
- Real Madridin Raúl Asenciolle pitkä jatkosopimus
- Marc-André ter Stegen herättää kiinnostusta Turkissa
- SER: Real Madridin myytävä ainakin yksi tähdistään – vaihtoehtoja on kaksi