Turun Sanomien mukaan ranskalainen Julian Faubert harjoittelee parhaillaan Turun Interin mukana. 33-vuotias Faubert saapui Turkuun äskettäin ja on jo osallistunut seuran harjoituksiin.

Faubert tunnetaan parhaiten ajastaan West Hamin paidassa Valioliigassa, mutta Le Havressa syntynyt laitapelaaja on edustanut myös Real Madridia. Faubert siirtyi Madridiin lainalle tammikuussa 2009, mutta pelasi seurassa lopulta vain kaksi ottelua.

Faubertin Madrid-siirtoa pidetään seuran historian yhtenä kummallisimmista. Espanjalaislehtien mukaan pelaaja ei kerran ilmestynyt harjoituksiin luultuaan, että edustusjoukkueen pelaajilla oli vapaapäivä. Faubert nähtiin myös torkkumassa Real Madridin vaihtopenkillä eräässä kevään ottelussa.

Ranskan maajoukkueessa yhden maaottelun pelannut ja siinä maalin tehnyt Faubert on Interissä aluksi testillä, sillä turkulaisseura haluaa aluksi varmistua pelaajan fyysisestä kunnosta.