Mundo Deportivo kertoo Barcelonan ja Luis Suárezin tekevän lähiaikoina jatkosopimuksen. Katalaanilehden mukaan seurapresidentti Josep María Bartomeu ja Suárez ovat päässeet käytännössä yhteisymmärrykseen sopimuksen ehdoista.

Huomioitavaa on joka tapauksessa se, ettei huippukärjen palkka nouse ollenkaan, sillä seuran mukaan Barcelona maksaa jo uruguaylaishyökkääjälle maksimaalista palkkaa. Suárez tienaa tällä hetkellä vajaat viisitoista miljoonaa euroa vuodessa, eikä Barcelonalla ole varaa maksaa enempää.

Lähteiden mukaan Suárez on kuitenkin tyytyväinen palkkaansa, eikä ole edes pyytänyt seuralta enemmän rahaa. Barcelona teki juuri jatkosopimuksen Neymarin kanssa, joka on tällä hetkellä seuran parhaiten palkattu pelaaja. Barcelona tulee tekemään myös jatkosopimuksen Leo Messin kanssa kuluvan kauden aikana.