Atlético-laituri palasi harjoituksiin ensimmäistä kertaa pitkään aikaan – alla vakava polvivamma
Kuva: Getty Images
Atlético Madridiin noin kaksi ja puoli vuotta sitten siirtynyt italialainen Alessio Cerci on palannut seuran joukkueharjoituksiin.
Keväällä Genoan paidassa vakavan polvivamman uhriksi joutunut laitahyökkääjä on viimein kuntoutunut loukkaantumisestaan. Cerci kävi toukokuussa polvileikkauksessa ja on kesästä lähtien harjoitellut Atléticon harjoituskeskuksessa fysioterapeutin kanssa.
Cercin historia Atletissa on varsin olematon. Roman kasvatti ehti olla seurassa vain syksyn 2014 ja siirtyi lainasopimuksen turvin Milaniin, kun Fernando Torres palasi samassa diilissä takaisin kotiinsa. Cerci ei onnistunut pelaamaan itseään Diego Simeonen sydämeen ja jäikin usein kokoonpanojen ulkopuolelle.
Italiassa loukkaantumiset olivat myös suuri osa Cercin elämää, eikä italialainen päässyt lopulta lähellekkään entistä tasoaan. Elokuun siirtoikkunassa Cerci oli siirtymässä Bolognaan, mutta siirto kaatui epäonnistuneeseen lääkärintarkastukseen.
Cerci tuskin pelaa ainuttakaan minuuttia Atléticon paidassa ennen tammikuun siirtoikkunaa, jolloin pelaajan on tarkoitus palata Italiaan.
LUE MYÖS:
- Sarjanousijalle kova takaisku – tähtihyökkääjä joutuu leikkaukseen
- Romano: Tässä on David Alaban uusi seura
- Toimittaja lyttää Kylian Mbappén: ”Real Madridin ongelmista se ei ratkaise ensimmäistäkään”
- Ei ikinä uskoisi: yhdessä asiassa Lamine Yamal on kaikkien aikojen parhaitakin parempi
- Lamine Yamal maailman parhaasta pelaajasta: ”Sillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa, montako maalia joku tekee”
- Se on siinä – konkarivalmentaja palaa La Ligaan
- Kylian Mbappé kosiskelee äänestäjiä: tällä kertaa Afrikasta
- Kova tilasto: Atlético ottanut Diego Simeonen aikakaudella enemmän pisteitä Real Madridilta kuin Barcelona
- Positiivisia uutisia Barcelonasta – Frenkie de Jong palasi harjoituskentälle
- Javier Tebas suuttui Real Madridin tiedotteesta – latasi takaisin täydeltä laidalta
- Javier Tebas suuttui Real Madridin tiedotteesta – latasi takaisin täydeltä laidalta
- Katso: Atlético piikitteli Real Madridia ja José Mourinhoa
- Nyt jysähti! Real Madrid vaatii jälleen potkuja La Ligan puheenjohtajalle
- Kova tilasto: Atlético ottanut Diego Simeonen aikakaudella enemmän pisteitä Real Madridilta kuin Barcelona
- Positiivisia uutisia Barcelonasta – Frenkie de Jong palasi harjoituskentälle
- Real Madrid pelaa surkeinta alkukautta vuosikausiin
- Näkökulma: kaikki näkevät tämän ongelman paitsi Real Madridin valmentajat
- Diego Simeone ylisti Barcelonaa: ”He ovat tällä hetkellä parhaita”
- Kylian Mbappé hävitystä derbystä: ”Askel taaksepäin”
- Se on siinä – konkarivalmentaja palaa La Ligaan