Real Madridissa vähälle peliajalle jäänyt Isco ei vaihda maisemaa tammikuun siirtoikkunan aikana. Espanjalaispelaajan isä, ja myös hänen agenttinaan toimiva Paco Alarcón vahvisti asian lehdistölle.

– Päätimme pitää matalaa profiilia lehdistön kanssa, ja voin vakuuttaa, ettemme harkitse ensimmäistäkään tarjousta ennen ensi kesää, Alarcón kertoi Calciomercatolle.

Isco siirtyi Los Blancosiin Malagasta 30 miljoonan euron siirtokorvauksella. 24-vuotias espanjalainen on pelannut kuluvalla kaudella ainoastaan 127 minuuttia La Ligassa, siis reilun ottelun verran.

Iscoa on yhdistetty siirtomarkkinoilla erityisesti Englannin Valioliigaan. Sekä Tottenham että Manchester United ovat tiettävästi olleet kiinnostuneita pelintekijän palveluksista. Myös Serie A:n Juventuksen uskotaan osoittaneen kiinnostusta espanjalaispelaajaa kohtaan.

Vuodesta 2013 lähtien Real Madridia edustaneen Iscon sopimus on voimassa kesään 2018 asti. Kumpikaan osapuoli ei tiettävästi ole halukas jatkamaan sopimusta.