La Ligan sarjajumboksi jämähtänyt Granada antoi keskiviikkona kenkää valmentajalleen Paco Jémezille. Eilen Leganésille kotonaan maalein 0-1 hävinneen Granadan puheenjohtaja Jiang Lizhang kertoo Mundo Deportivossa, että myös kannattajien ja pelaajien mielipide vaikutti erottamispäätökseen.

– Päätökseen vaikuttivat seuran urheilujohto, kannattajien mielipide ja myös pelaajat. Kaikkien kantojen yhteisvaikutuksella päätös oli lopulta luonnollinen, Lizhang toteaa.

– Meidän täytyy etsiä valmentaja, joka sopii joukkueeseemme paremmin. En sano, että Paco Jémez olisi huono valmentaja. Hän on hyvä valmentaja, mutta tämä edellyttää sopivampaa ehdokasta.

Tällä hetkellä Granadaa valmentaa seuran kakkosjoukkueen käskyttäjä Lluis Planagumá. Granadalla on seitsemän ottelun jälkeen vain kaksi sarjapistettä. Joukkueen alkukausi on ollut seurahistorian heikoin sitten seuran pääsarjadebyyttikauden 1941-1942 jälkeen.