Kuten sunnuntai-iltana kerroimme, Zinedine Zidanen valmentama Real Madrid sivusi voitollaan Espanyolista Pep Guardiolan kaudelta 2010-2011 peräisin olevaa 16 peräkkäisen voiton ennätystä. Huomionarvoista kuitenkin on, että ”Zizou” on vasta aivan valmentajauransa alkumetreillä ja hän aloitti pääsarjajoukkueen valmentajana vasta tämän vuoden alussa.

44-vuotiaalla Zidanella on maanantai mukaan luettuna kokemusta Real Madridin valmentamisesta nyt 259 päivää. Näihin päiviin mahtuu kaikkiaan 33 ottelua, joista Real on voittanut 27 ja hävinnyt ainoastaan kaksi. Huikean voittokulun varrelle on mahtunut Mestarien liigan titteli, Euroopan Supercupin voitto ja voittoputken myötä haltuun otettu La Ligan suvereeni piikkipaikka.

Mikäli Real Madrid kukistaa seuraavassa ottelussaan Villarrealin, siirtää Zidanen Real Pep Guardiolan ennätyksellisen voittoputken historiaan. Guardiolankin aloitus Barcelonan peräsimessä oli erinomainen, mutta jää silti kakkoseksi ranskalaisen pelaajalegendan valmentajauran startille.

Sekä Zidanen Real että Guardiolan Barca kohtasivat La Liga -ottelussaan numero 24 Espanyolin, mutta toisin kuin Real, Barcelona joutui paikallispelissään Espanyolille nöyrtymään. Vertailua tehneen Marcan mukaan Zidanen 24 ensimmäistä La Liga -ottelua tuottivat saldon 21 voittoa, kaksi tasapeliä ja vain yhden tappion – paikallisvastustaja Atléticoa vastaan. Guardiolan ensimmäiseen 24 otteluun puolestaan mahtui 19 voittoa, kolme tasapeliä ja kaksi tappiota.

Jos hyvää alkua pitää luotettavana merkkinä tulevasta menestyksestä, voivat Real-kannattajat hykerrellä tyytyväisyyttään. Pep Guardiolan debyyttikaudella 2008-2009 Barcelona putsasi pöydän ja voitti saman kauden aikana kaiken mahdollisen: La Ligan, Espanjan Cupin ja Mestarien liigan sekä pokaaleja seuranneen puolivuotisen aikana vielä sekä Euroopan että Espanjan Supercupit ja seurajoukkueiden MM-turnauksen.

Zidanen alku on ollut vielä Guardiolankin aloitusta parempi, mutta yhtä ennätystä Real-luotsi ei nykyiseltä Manchester Cityn valmentajalta vie. Guardiola nimittäin on ja pysyy nuorimpana Mestarien liigan voittaneena valmentajana oltuaan vuonna 2009 vain 38-vuotias.