Cristiano Ronaldon bongannut scoutti: ”Hän itki monta päivää”
Cristiano Ronaldon jo nuorena poikana löytänyt Aurelio Pereira kertoo, ettei Real Madridin nykyisen supertähden futisura auennut helposti.
Ronaldo siirtyi Sportingiin nuorena poikana asuttuaan ensin Madeirassa. Oli traumaattista jättää perhe, kun äiti suri lentokentällä lähdön hetkellä ja ensimmäiset viikot uudessa ja suuressa kaupungissa olivat nuorelle innokkaalle futaajalle kyynelten täyttämää, on Ronaldo jälkikäteen muistellut.
Ja jalkapallon historia voisi olla hyvin erilainen, jos Ronaldo olisi tuolloin luovuttanut ja palannut kotikonnuille. Pereira, joka työskenteli seuran nuorten parissa, muistelee maalitykin ensiaskelia. Vahva luonne oli se, joka auttoi Ronaldoa jaksamaan.
– Kun Ronaldo tuli Lissaboniin, hän oli vain 12 ja hänen oli hyvin vaikea sopeutua. Hän itki monta päivää, Pereira palasi menneeseen Goalin haastattelussa.
– Hän lähti kylästään ja perheensä luolta, ja hän tuli suureen ja kaukana olevaan kaupunkiin erilaisen ilmapiirin keskelle. Ja fasiliteetit eivät olleet niin mukavia kuin nyt… Kuvittele vain miten vaikeaa se oli! Pereira muisteli.
”Jos hän ei olisi ollut niin vahva…”
Vaikka sopeutuminen vei aikansa, alkoi Ronaldo löytää nopeasti paikkansa. Ensin 12-vuotiaana Ronaldo taisteli tiensä joukkueeseen ja myöhemmin 16-vuotiaana paikka aukesi jo edustusryhmästä. Pari vuotta myöhemmin olikin jo aika siirtyä eteenpäin – Manchester Unitediin. – Jos hän ei olisi ollut niin vahva ja vakuuttunut, että hänen unelmansa on tulla jalkapalloilijaksi, olisi hän lopettanut. Pereira palasi Ronaldon ensiaskeliin Lissabonissa. Keskiviikkona ja 31-vuotiaana Real Madridin tykki pääsee pelaamaan poikavuosien seuraansa Sportingia vastaan Mestarien liigassa.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Hansi Flick vaatii Marc-André ter Stegeniltä ratkaisua
- Xabi Alonson ex-pomo tylytti Real Madridia
- Robert Lewandowskin penkitys sai selityksensä
- Real Madridin sunnuntai-illan valopilkkuna 19-vuotias debytantti
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Real Madridin sunnuntai-illan valopilkkuna 19-vuotias debytantti
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Robert Lewandowskin penkitys sai selityksensä
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta