Näkökulma: Barcelona-Man City -ottelun kolme ratkaisevaa pointtia
Mestarien liigan yksi mielenkiintoisimmista – ellei kaikkein mielenkiintoisin – neljännesvälieräpareista ratkeaa tänään. Avausosassa Barcelona haki 2-1-vierasvoiton Manchester Cityn vieraana. Käydään läpi muutama pointti, joita toisessa osaottelussa kannattaa seurata.
Keskikentän pohjat uusiksi
Yksi suurimmista mielenkiinnoista kohdistuu molempien joukkueiden keskikentän pohjalle. Barcelonan Sergio Busquets kärsii edelleen nilkkavammasta. Cityn sen sijaan saa Yaya Tourén takaisin. Viime viikonloppuna Ivan Rakiticia peluutettiin keskikentän pohjapaikalla. Periaatteessa hänet saatetaan siihen tänäänkin asettaa, mutta todennäköisempi vaihtoehto on Javier Macherano. Miten Busquets ja Mascherano eroavat toisistaan? Busquets on taitavampi pelin rytmittäjä. Hän operoi keskikentän pohjalla pelinrakentajana, kun taas Mascheranon vahvuudet ovat pallottomassa pelaamisessa. Toki Mascheranokin osaa syöttää, mutta Busquets on syöttöpelissä parempi. Mascherano hakee usein katkoja vastustajan etupuolelta, mikä ajoittain johtaa pahoihin epäonnistumisiin ja sitä kautta vaarallisiin hyökkäyksiin kohti Barca-maalia. Toisin sanoen Mascherano on hyvällä seinäpelaamisella mahdollista houkutella pois omalta paikaltaan.

Saako David Silva tukea laitapakilta?
City joutui suurelta osin puolustamaan avausosassa. Pallonhallinta kirjattiin Barcelonalle lukemin 62-38. Ne kerrat kun City pääsi hyökkäämään, David Silva oli merkittävässä roolissa. City hyökkäsi peräti 43-prosenttisesti vasemmalta kaistalta, kun kenttä jaetaan kolmeen yhtä suureen kaistaan. 4-4-2-ryhmityksessä Silva pelasi periaatteessa keskikenttälinjan vasemmassa laidassa. Käytännössä espanjalaistaituri leikkasi usein keskelle ja teki tilaa vasempana pakkina pelanneen Gaël Clichyn taustanousuille.
Mikä on Cityn riskitaso?
Avausosa päättyi siis Barcan 2-1-vierasvoittoon. Joe Hartin lisäajan rankkaritorjunta piti englantilaisten haaveet vielä elossa, mutta fakta on silti se, että Cityn on pakko tehdä vähintään kaksi maalia. Jos City onnistuu alkuvaiheessa tekemään yhden, sen ei ole pakko nostaa riskitasoa kovin ylös. Mutta jos ottelu pysyy pitkään maalittomana tai Barcelona siirtyy johtoon, Cityn on pikku hiljaa avattava portteja. Cityn riskitason – ja samalla puolustuslinjan – nostamista Luis Enrique todennäköisesti toivoo. Barcelonan pelaaminen perustui pitkään käytännössä pelkkään hitaaseen hyökkäämiseen, jossa hyökkääjien fyysistä nopeutta ei käytetty parhaalla mahdollisella tavalla hyödyksi. Viime kaudella Gerardo Martino toi pelitapaan nopean hyökkäämisen elementtejä, ja tällä kaudella Enrique on jalostanut ajatusta entisestään. Kärjistetysti voi sanoa, että nykyään Barca on jopa vaarallisempi joukkue pallonriiston hetkellä kuin pitkän syöttörallin jälkeen. Lionel Messi, Neymar ja Luis Suárez ovat kaikkia nopeita pelaajia. Lisäksi he kaikki jäävät pallottomassa puolustamisessa suhteellisen ylös. Kolmikon energia ei kulu puolustamiseen, minkä lisäksi he ovat positiivisen tilanteenvaihdon hetkellä valmiina ampaisemaan ylöspäin. Mikäli Barca pääsee tilanteeseen, jossa Cityn puolustuslinja nousee ja Vincent Kompanyn, Martín Demichelisin sekä Kolarovin kaltaisten pelaajien taakse jää paljon tilaa, on katalaaniryhmä vahvoilla. Tällaisessa tilanteessa Barca todennäköisesti tarjoilee vierasjoukkueelle lopullisen kuoliniskun, ja Cityn on entistä enemmän nojattava onnen varaan.
LUE MYÖS:
- Pierre-Emerick Aubameyang iski jälleen – 17 vuotta vanha temppu toistui
- Vain yksi on pystynyt samaan – Barcelona-lupaukselta historiallinen temppu kuuden maalin ottelussa
- La Ligassa kauden ensimmäiset päävalmentajapotkut
- Julián Álvarez sivuun
- Atléticolle surkeita uutisia – avainpelaaja loukkaantui taas ja jää sivuun derbystä
- Jättihankinta pääsi viimein Real Madridin avauskokoonpanoon – Mourinho: ”Paljon opittavaa taktisella puolella”
- AS: Real Madrid solmimassa jatkosopimuksen tähtipelaajansa kanssa
- Real Madrid voitti paikallispelin – Kylian Mbappé osui kahdesti
- Ville Koski teki maalin La Ligassa!
- Sport: Barcelona aloittamassa jatkosopimusneuvottelut avainpelaajansa kanssa
- Vain yksi on pystynyt samaan – Barcelona-lupaukselta historiallinen temppu kuuden maalin ottelussa
- La Ligassa kauden ensimmäiset päävalmentajapotkut
- Pierre-Emerick Aubameyang iski jälleen – 17 vuotta vanha temppu toistui
- Jättihankinta pääsi viimein Real Madridin avauskokoonpanoon – Mourinho: ”Paljon opittavaa taktisella puolella”
- Julián Álvarez sivuun
- Espanjan MM-sankari ehdolla sekä parhaaksi että huonoimmaksi pelaajaksi maailmassa
- Real Madrid voitti paikallispelin – Kylian Mbappé osui kahdesti
- Ville Koski teki maalin La Ligassa!
- Iso käänne Real Madrid -pelaajan kaudessa: nyt rikkoutui Lionel Messin kuuluisa ennätys
- Sport: Barcelona aloittamassa jatkosopimusneuvottelut avainpelaajansa kanssa