Näkökulma: Barcelona suuri suosikki – pysäyttääkö Moisander Messin?
Kuva: Getty Images
Tällä kaudella Mestarien liigan lohkovaiheessa nähdään neljä joukkuetta Espanjasta: Atlético Madrid, Barcelona, Real Madrid ja Athletic Bilbao. Kaikki neljä pelaavat Uefan säädösten myötä eri alkulohkoissa. Eri vastustajia kertyy siis yhteensä 12. Juttusarjassa käydään kaikkien espanjalaisten lohkot läpi.
Barcelona kohtaa alkukohko F:ssä tutuiksi tulleet Paris Saint-Germainin ja Ajaxin. Lisäksi vastaan asettuu HJK:n karsintavaiheessa lyönyt Apoel.
Pariisilainen PSG on näillä näkymin Barcan ykkösvastustaja. Laurent Blancin poppoo on sitä sekä kentällä että kentän ulkopuolella. Kesällä Barcelona yritti tiettävästi hankkia David Luizia Chelseasta. Brassitoppari valitsi PSG:n. Barcan huhuttiin yrittäneen myös Thiago Silvaa ja Marquinhosia. PSG halusi kuitenkin pitää kummastakin kiinni. Erinomaisen toppariosaston lisäksi pariisilaisilta löytyy laatua kentän muillekin osa-alueille. Marco Verratti ja Javier Pastore tekevät keskikentällä peliä, Lucas Moura tuo vahvaa 1v1-osaamista laidalle ja Zlatan Ibrahimovic iskee maaleja. Erityisen tarkkana Barcan on syytä olla PSG:n erikoistilannepelaamisen kanssa.
Ajax tuo erilaisen haasteen. Niklas Moisanderin kipparoima ryhmä haluaa hallita palloa ja pelata sitä maassa. Hyökkäyksessä suuri vastuu lankeaa Lasse Schönelle. Ajaxin laadukkuus ei ole samaa luokkaa kuin Barcalla ja PSG:llä, mutta joukkue on silti kykeneväinen kaatamaan isompiaan. Siitä saatiin näyttö viime kaudella, jolloin Ajax voitti Barcan marraskuisena iltana maalein 2-1.
Apoel on mielenkiintoinen joukkue. Toiseksi viimeisessä karsintavaiheessa HJK oli parempi joukkue yhden 45-minuuttisen ajan. Viimeisessä karsintavaiheessa kyproslaiset kaatoivat tanskalaisen Aalborgin yhteismaalein 5-1. Etenkin kotonaan Kreikkalaisvalmentaja Georgios Donisin ryhmä on hyvä. Nyt Apoel vain taitaa olla liian kovassa seurassa.
Uusia tuulia tuoneen Luis Enriquen johdolla Barcelona on lohkon voittajasuosikki. Keskinäisissä otteluissa etenkin PSG tosin laittanee katalaanit tiukille. Ajaxillakin on yllätyssaumansa, joten lohkosta tullee mielenkiintoinen. Ainoa selkeästi heikompi joukkue on Apoel.
Tuomio: 1. Barcelona, 2. Paris Saint-Germain, 3. Ajax, 4. Apoel
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Barcelonasta hurjaa puhetta: ”Nyt se on löytymässä”
- Lucas Bergströmillä erittäin vaikea liigadebyytti – esiintymisjännitys näkyi suorituksessa
- Barcelona teki tarvittavan ja otti hermo-ottelusta täydet pisteet
- Real Madrid murskavoittoon Valencian kustannuksella
- Uutta tietoa: Barcelona palaamassa Camp Noulle
- Kriisi Real Madridissa? Nyt puhuu Xabi Alonso
- AS: Trent Alexander-Arnold palaamassa pelikentille
- Paljastus Real Madridin kulisseista – näin Vinícius ja Xabi Alonso käyttäytyivät harjoituksissa
- The Athletic: Xabi Alonso ärsyttää useita Real Madridin tähtiä
- Cope: Xabi Alonsolla ja Viníciuksella erilaiset mielipiteet viikonlopun tapahtumista
- Lucas Bergströmillä erittäin vaikea liigadebyytti – esiintymisjännitys näkyi suorituksessa
- Real Madrid murskavoittoon Valencian kustannuksella
- Barcelona teki tarvittavan ja otti hermo-ottelusta täydet pisteet
- Uutta tietoa: Barcelona palaamassa Camp Noulle
- Kriisi Real Madridissa? Nyt puhuu Xabi Alonso
- The Athletic: Xabi Alonso ärsyttää useita Real Madridin tähtiä
- Nyt pamahti paha takaisku Barcelonalle
- Paljastus Real Madridin kulisseista – näin Vinícius ja Xabi Alonso käyttäytyivät harjoituksissa
- AS: Trent Alexander-Arnold palaamassa pelikentille
- Lääkäri: Lamine Yamal oli aika lailla 50 prosentin kunnossa El Clásicossa