Diego Simeonelta kritiikkiä Real Madridille ja Supercupin järjestäjälle
Kuva: Getty Images
Atlético Madridin päävalmentaja Diego Simeone otti tuttuun tapaansa kantaa espanjalaisten seurojen välisiin tuloeroihin. Viime kauden liigavoittaja Atlético kohtaa Espanjan Supercupin finaalissa Real Madridin, jonka taloustilanne on huomattavasti Atletia ruusuisempi.
– Olemme hankkineet seitsemän tai kahdekan pelaajaa 95 miljoonalla eurolla. He (Real Madrid) ovat käyttäneet 95 miljoonaa euroa kahteen pelaajaan. Siinä on pieni ero. Mutta tällä seuralla on aina ollut luovuutta, Simeone sanoi lehdistötilaisuudessa.
Simeone myös paljasti, että seura aikoo edelleen olla aktiivinen siirtomarkkinoilla.
– Ei ole epäilystäkään, etteikö joku vielä tulisi ja joku toinen lähtisi. Etsimme vielä pelaajia.
Atlético menetti viime kauden vakiohyökkääjänsä Diego Costan ja David Villan. Tilalle on kesän mittaan hankittu Mario Mandzukic, Antoine Griezmann ja Raúl Jiménez. Muuttuuko ryhmitys?
– Joukkueen rakenne ei muutu. Tavoitteet ja aggressiivisuus pysyvät samoina, koska ne ovat joukkueen perusta. Saman tyylin pitäminen antaa meille tasaisuutta. Mandzukicin pelitapa (Costaan verrattuna) on erilainen. Griezmann saattaa olla samankaltainen, ja Jiménez on jotain siitä välistä. Hän voi pelata myös piilokärkenä.
Real Madridin suuntaan osoitetun kuittauksen lisäksi argentiinalaisluotsi kritisoi Supercupin järjestäjää.
– Kilpailussa on enemmän kyse taloudesta kuin todellisuudesta. Kahden ottelun pelaaminen liiga-avauksen alla ei käy järkeen. Finaali on finaali, ei kaksi loppuottelua. Mutta televisio määrää.
Lopuksi Simeone kertoi, kuka aloittaa Atletin maalilla.
– Se on (Miguel Ángel) Moyà. (Jan) Oblak tuli vasta hiljattain.
Toimittajan sana
Simeonen kritiikin ymmärtää. Pitkällä aikavälillä suuretkin (Real Madrid ja Barcelona) kärsivät siitä, että liigajoukkueiden välillä on valtava taloudellinen kuilu. Ja siinäkin Simeone on täysin oikeassa, että on kohtuullisen järjetöntä pelata Supercupia tiistaina ja perjantaina, jolloin kauden ensimmäinen liigaottelu on seuraavana maanantaina. Otteluruuhka heti kauden alkuun vain heikentää molempien Supercup-joukkueiden tulostasoa.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- SER: Vain allekirjoitus puuttuu jatkosopimuksesta – Real Madridin pelaaja pettynyt rooliinsa
- Girona-luotsi otti kantaa ter Stegen -huhuihin
- AS: Antonio Rüdiger jättänee Real Madridin kesällä
- Radio Marca: Marc-André ter Stegen valmis siirtymään Gironaan
- Toni Kroos: Real Madridissa valmentajille ei anneta juurikaan aikaa
- Sport: Marc-André ter Stegen herättää kiinnostusta La Ligassa
- Entinen Real Madrid -hyökkääjä varoittaa Viniciuksesta – ”Järjestys on kadonnut”
- SER: Real Madrid kiinnostunut PSG-tähdestä
- Toni Kroosiin verrattua superlupausta tarjottu Barcelonalle
- Sevillan pelaajalle lätkäistiin hurja pelikielto
- Entinen Real Madrid -hyökkääjä varoittaa Viniciuksesta – ”Järjestys on kadonnut”
- Toni Kroos: Real Madridissa valmentajille ei anneta juurikaan aikaa
- Radio Marca: Marc-André ter Stegen valmis siirtymään Gironaan
- Marcelo nimesi vaikeimmat vastustajansa – yllättävä nimi nousi esiin
- Sport: Marc-André ter Stegen herättää kiinnostusta La Ligassa
- SER: Real Madrid kiinnostunut PSG-tähdestä
- Toni Kroosiin verrattua superlupausta tarjottu Barcelonalle
- Sevillan pelaajalle lätkäistiin hurja pelikielto
- Marcus Rashford puhui tulevaisuudestaan
- Toimittaja: Atlético-floppi jättämässä seuran – neuvottelee paluusta kotimaahansa