Lupaus toteutui – Racingin pelaajat kieltäytyivät pelaamasta
Kuva: Getty Images
Real Sociedadista tuli viimeinen Copa del Reyn välieriin edennyt joukkue. Tapa vain oli hieman erikoinen, sillä toista osaottelua Racing Santanderia pelattiin vain 40 sekuntia. Tuomari Gil Manzano kävi kysymässä Racingin kapteenilta Mario Fernándezilta, mikä on homman nimi. Fernández vastasi, ettei joukkue aio pelata.
Syynä oli Racingin pelaajien lupaama boikotti, mikäli seuran puheenjohtaja Ángel Lavín ei eroa virastaan. Pahoissa talousvaikeuksissa rypevä Racing ei ole maksanut pelaajilleen palkkaa moneen kuukauteen.
– Olemme luovuttaneet lajissa, jota rakastamme eniten. Halusimme pelata, mutta emme halunneet, että oikeuksiamme poljetaan. Pelaaminen puolivälierissä oli meille kaikille unelma. Kaikki oli mennyt hyvin. On sääli, että tämä päättyi näin, mutta olimme varmoja asiasta, Racingin Mariano Sanz sanoi.
El Sardineron kotiyleisö antoi tukensa pelaajien päätökselle ja vihelsi seuran johtoportaalle. Myös pelaajaliitto tuki Racingin päätöstä.
– Haluaisin kiittää kaikkia tuesta, jota olemme saaneet tällä viikolla. Se ei ollut helppo päätös, mutta tuen myötä olemme saaneet paljon voimaa. Meistä tuntui, että meidän oli pakko tehdä tämä erityisesti niiden lasten vuoksi, jotka ovat alkaneet ymmärtää, mitä Racingin värit tarkoittavat. Toivon, että heidän vanhempansa voivat selittää tämän heille, Racingin päävalmentaja Paco Fernández mietti.
Sääntöjen mukaan Real Sociedadille tuomittiin ottelusta 3-0-voitto, joten baskijoukkue jatkaa taivaltaan yhteismaalein 6-1. Välierissä vastaan asettuu Barcelona.
Copa del Rey torstaina
Racing Santander – Real Sociedad 0-3LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Nyt se on varmaa – brassi lähtee Real Madridista
- Real Madrid saa vahvistuksen Saudi-Arabiasta, väittää pelaajalegenda
- Real Madrid -kapteenin mielipide kallistuu lähdön kannalle
- Inter Miami haluaa taas yhden argentiinalaisen La Liga -kentiltä
- Real Madrid nappasi jalkapalloakatemiaansa Manex Rezolan
- Media: Real Madrid hakee inspiraatiota Barcelonasta
- Endrick lähtee Real Madridista lainalle
- Óscar Mingueza Valioliiga-jättiläisen kiikarissa
- Hansi Flick myöntää, että Barcelonan tähtivahti pelasti joukkueen
- Joselu otti kantaa Xabi Alonson vaikeuksiin Real Madridissa
- Hansi Flick myöntää, että Barcelonan tähtivahti pelasti joukkueen
- Endrick lähtee Real Madridista lainalle
- Óscar Mingueza Valioliiga-jättiläisen kiikarissa
- Media: Real Madrid hakee inspiraatiota Barcelonasta
- Barcelona voitokas La Ligan kärkikamppailussa – Lamine Yamal iski maalin
- Joselu otti kantaa Xabi Alonson vaikeuksiin Real Madridissa
- Vinícius sai vihellyskonsertin Real Madridin kannattajilta
- Real Madrid nappasi jalkapalloakatemiaansa Manex Rezolan
- Raphinha ei päässyt FIFA:n tähdistökentälliseen – Hansi Flick: ”Naurettavaa”
- Inter Miami haluaa taas yhden argentiinalaisen La Liga -kentiltä