Kotimaassaan loukkaantumisesta toipuvaa Lionel Messiä odotetaan alkuvuodesta takaisin Barcelonaan. Espanjalaislehti AS:n mukaan argentiinalaistähteä odottaa uusi, paranneltu sopimus valmiina allekirjoitettavaksi.

Lehden tietojen mukaan sopimus on valmis ja vaatii enää viimeisen tapaamisen seuran ja Messin agentin kesken ennen allekirjoittamista.

Messin sopimusasiat ovat viime viikon aikana olleet runsaasti esillä, kun ensin Barcelonan talouspuolesta vastaava varapuheenjohtaja Javier Faus oli vahvasti sitä mieltä, että sopimuksen uusimisille ei ole ”vähään aikaan” tarvetta. Fausin mukaan ei ole mitään järkeä parannella sopimuksen ehtoja kuuden kuukauden välein.

Seuran puheenjohtaja Sandro Rosellilla oli muutamaa päivää myöhemmin jo toinen ääni kellossa.

– Messistä tulee maailman parhaiten palkattu pelaaja, koska hän on maailman paras pelaaja, Rosell muotoili. Nyt näyttää siltä että näin tulee myös tapahtumaan.

Messin sopimusta tarkistettiin viimeksi helmikuussa. Nykyinen paperi on voimassa kesään 2018 sisältäen 250 miljoonan euron ulosostosumman.