Valencia-kärki Jonas: ”Lisää intensiteettiä”
Kuva: Getty Images
Valencian alkukausi La Ligassa on ollut jokseenkin tasapaksu ja joukkue majailee tasaisessa keskikastissa kerättyään 17 pistettä 13 ottelusta. Brasilialaishyökkääjä Jonas Gonçalves nostaa yhtenä tekijänä esiin sen, että Valencian on opittava voittamaan otteluita, jotka ennakkoon pitäisi voittaa.
Tällainen ottelu Valencialla on edessään tulevana viikonloppuna Elchen vieraana.
– Meillä pitää olla enemmän intensiteettiä sellaisia joukkueita vastaan, jotka ovat paperilla meitä heikompia. Aika ajoin teemme avausmaalin ja sitten tempo katoaa, Jonas miettii Valencian verkkosivujen mukaan.
Jonas painottaa, että Valencian tähtäimen pitää olla nousta sarjataulukossa ylöspäin ja paras lääke tähän on kova työnteko.
– Kaikki joukkueen 23 pelaajaa ovat kovia tekemään töitä. Olemme täällä totellaksemme käskyjä ja päävalmentaja päättää ketkä ovat parhaat pelaajat kuhunkin otteluun. Teemme lujasti töitä ja sen takia olemme isossa seurassa.
Brasilialainen itse on kärsinyt loukkaantumisesta ja ollut sivussa harjoituksista, mutta paluu on lähellä.
– Kaikki sujuu hyvin ja toivon olevani pelikunnossa sunnuntaina.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Atlético Madrid teki Barcelonasta selvää tylyin lukemin – finaalipaikka häämöttää
- Villarrealin keskikenttäpelaajalle kaksi uutta raiskaussyytettä
- Real Sociedad tarrasi finaalipaikkaan
- Hansi Flick piikitteli Real Madridia – ja peruutteli nyt sanoissaan
- Real Madrid ulos Superliigasta
- Marcus Rashford sivuun huippuottelusta – myös toisen Barcelona-tähden tilanne auki
- AS: Nurmen kunto puhuttaa – Madridin paikallisottelu saatetaan viedä toiselle stadionille
- MLS-seura ollut jo kuukausia Robert Lewandowskin perässä
- Barcelonan maalitykki saattaa jäädä sivuun huippuottelusta
- Kapteeni saattaa jättää Real Madridin kesällä