Gerardo Martinon nimittäminen Barcelonan päävalmentajaksi Tito Vilanovan jouduttua vetäytymään tehtävästä terveyssyistä herätti ainakin alkuun kysymyksiä. Vähitellen ”Tata” Martino on voittanut epäilijät kuitenkin puolelleen ja hänellä on myös vahva pelaajien tuki takanaan.

Barҫan ja Espanjan maajoukkueen puolustuksen tukipylväs Gerard Piqué ylistää päävalmentajaansa vuolaasti.

– Heti alusta asti joukkueessa oli hyvä tunnelma Martinon alaisuudessa, Piqué kertoi La Vanguardian haastattelussa.

– Näki välittömästi, että hän kertoo selvästi mitä haluaa ja on erittäin suora persoona. Vaikka hän tulee [seuran] ulkopuolelta, hän tietää seuran arvot ja sen miten me pelaamme. Sen hän osoitti sillä, ettei muuttanut pelitapaamme.

Piqué itse on kuulunut jo vuosia Barcelonan vakiomiehiin ja tämän hän näkee yksinomaan positiivisena.

– Kun on pelannut samassa joukkueessa kuusi kautta, otteluita kertyy paljon ja se auttaa pysymään rauhallisena. Pukuhuoneemme on lisäksi yksi avoimimpia tietämiäni, pelaajien kesken jaamme mielipiteitä. Moni meistä on kulkenut seuran omaa kasvatustietä ja olemme tunteneet toisemme kauan – puhumme samaa kieltä ja jaamme vastuun keskenämme.

Kaikkineen Piqué katsoo kohti kauden jatkoa omien sanojensa mukaan erittäin luottavaisena.

– Tällainen alku jonka olemme kaudelle saaneet antaa meille paljon uskoa, toppari painottaa.