Peräti viisvuotisen jatkosopimuksen Reaö Madridin kanssa allekirjoittanut Cristiano Ronaldo suunnittelee jo loppu-uransa pelaamista seuran väreissä. Myös Realin puheenjohtaja Florentino Pérez kuvasi portugalilaista sanomalla tämän olevan ”nyt ja ikuisesti madridista”.

Ronaldo ei kätkenyt kynttiläänsä vakan alle tuntemuksiaan kuvaillessaan.

– Tämä on hyvin erityinen päivä minulle. Haluan kiittää joukkuekavereitani, valmentajaa ja ennen kaikkea puheenjohtajaa. Tämä sopimus tekee minut hyvin onnelliseksi ja on etuoikeus saada jatkaa täällä, Ronaldo tunnelmoi Realin verkkosivuilla.

– Tämä seura on antanut minulle paljon. Minulle tämä on kuin ensimmäinen päiväni täällä, tulen aina antamaan parhaani tämän seuran eteen ja toivon olevani täällä urani loppuun saakka. Tämä on mahtava seura.

Pérez ei jäänyt ylistyksessään kakkoseksi.

– Tämä on hieno päivä seuralle. Olemme tehneet kaikkien madridistojen unelman todeksi.