MD: Vääntö nousukarsintojen kohtalosta jatkuu – tuomarin esitystä ei hyväksytty
Kuva: Getty Images
Spekulointi La Ligan nousukarsintojen kohtalosta jatkuu edelleen. Soppa alkoi porista, kun Fuenlabradan päätöskierroksen ottelu Deportivo La Coruñaa vastaan jouduttiin perumaan Fuenlabradan useiden koronatartuntojen vuoksi.
Torstaina asiaa tutkinut tuomari esitti, että Fuenlabrada tuomitaan häviämään ottelu maalein 0-3. Syynä tähän olivat epäilyt siitä, että seurajohto tiesi joukkueen sisäisistä koronatartunnoista, muttei kertonut asiasta pelaajille, tuomareille tai valmennusjohdolle, vaan joukkue matkusti A Coruñaan asiasta tietämättä.
Jos esitys hyväksyttäisiin, menisi neljäs paikka nousukarsinnoissa Elchelle. Nyt Mundo Deportivo kuitenkin kertoo, että Espanjan jalkapalloliiton kilpailuvaliokunta ei tule hyväksymään tuomarin esitystä.
Tuomarin esityksen mukaan Fuenlabrada oli toiminnallaan vaarantanut pelaajien terveyden ja kilpailun riippumattomuuden. Se ei olisi kykeneväinen pelaamaan peruttua ottelua ja kaiken lisäksi vastustajalla, sarjasta pudonneella Deportivo La Coruñalla ei olisi pelissä enää mitään panosta.
[readmore from=Segunda]
Kilpailuvaliokunnan mukaan perustelut eivät kuitenkaan ole riittäviä eikä se aio esitystä hyväksyä. Näin Elchen paikka sarjan kuudentena on edelleen epävarma ja karsintojen kohtalo auki.
Varmuudella nousukarsintoihin ovat jo selviytyneet Real Zaragoza, Alméria ja Girona.
LUE MYÖS:
- No nyt! Suomi kaatoi Espanjan kärkiottelussa
- Espanja ja Pikkuhuuhkajat isossa ottelussa – tässä ovat avauskokoonpanot
- Toista kertaa putkeen – Jude Bellinghamille kova tunnustus
- Rodri paljasti – tässä on Pep Guardiolan ja Hansi Flickin suurin ero
- Barcelona-tähti ei päässyt kesän MM-kisoihin: ”Se sattui todella paljon”
- AS: Espanjan pelaajalta hieno ele – lahjoitti miljoona euroa liiton työntekijöille
- Deco: ”Julián Álvarez on unohdettu”
- Sky: Saksalaisjätti Barcelonan tähtipelaajan perässä
- Tässä on Espanjan otteluohjelma Kansojen liigassa
- Rodri kertoi miksi valitsi Real Madridin sijaan Barcelonan
- Sky: Saksalaisjätti Barcelonan tähtipelaajan perässä
- Deco: ”Julián Álvarez on unohdettu”
- Rodri kertoi miksi valitsi Real Madridin sijaan Barcelonan
- Barcelona-tähti ei päässyt kesän MM-kisoihin: ”Se sattui todella paljon”
- Romano: Tässä on David Alaban uusi seura
- Anthony Gordon kokee Englannin matkivan Espanjaa
- AS: Espanjan pelaajalta hieno ele – lahjoitti miljoona euroa liiton työntekijöille
- Se on siinä – konkarivalmentaja palaa La Ligaan
- Lamine Yamal maailman parhaasta pelaajasta: ”Sillä ei ole mitään tekemistä sen kanssa, montako maalia joku tekee”
- Rodri paljasti – tässä on Pep Guardiolan ja Hansi Flickin suurin ero