La Liga sai jo kauden kuudennen eri sarjajohtajan – saako tilastomysteeri jatkoa ensi viikolla?

La Liga on saanut jälleen uuden sarjajohtajan. Kautta on pelattu kuusi kierrosta (pl. muutama rästipeli), ja sarjaa on ehtinyt johtaa jo kuusi eri seuraa. Eivätkä tähän joukkoon lukeudu Barcelona, Atlético Madrid tai Sevilla.
Ensimmäisten neljän kierroksen jälkeen sarjan kärjessä kävivät vuorollaan Valencia, Granada, Real Betis ja Getafe. Vihdoin viides kierros nosti sarjan kärkeen jättiseuran, kun Real Madrid kiilasi paalupaikalle. Real Madrid kuitenkin hävisi lauantaina sarjanousija Cádizille ja joutui luopumaan asemastaan.
Tästä päästäänkin varsinaisen tilastomysteerin pariin. Tilastovirtuoosi MisterChip nosti jo ennen lokakuun maaottelutaukoa esiin kummallisen tilastopoikkeaman. Kauden 2020-2021 aikana kunkin La Ligan kierroksen sarjakärki on aina hävinnyt seuraavan ottelunsa (ja joutunut siten luopumaan paikastaan). Harva varmaan uskoi, että mysteeri kestäisi myös Real Madridin isännöidessä Cádizia, mutta niin vain kävi.
Niin, entäs se uusi sarjakärki sitten? Se on Real Sociedad, joka voitti sunnuntain myöhäisottelussa Real Betisin tämän kotikentällä maalein 0-3. Baskiseuran seuraava ottelu on ensi sunnuntaina samaan aikaan kello 22 sarjanousija Huescaa vastaan, joten saapa nähdä, jatkuuko taika tuolloinkin ja ottaako Huesca kauden avausvoittonsa.
Mielenkiintoinen tilasto on sinänsä sekin, että sarjanousijat Huesca, Cádiz ja Elche eivät ole hävinneet tällä kaudella vielä ainuttakaan vieraspeliä yhteensä kahdeksasta vierasottelustaan. Cádizilla ja Elchellä on pelkkiä vierasvoittoja ja Huescalla pelkkiä tasapelejä. Tämä lupaa hyvää taian jatkumista ajatellen.
Los equipos recién ascendidos no han perdido como visitantes en esta Liga de Primera:
Cádiz 3 victorias
Elche 2 victorias
Huesca 3 empates
Real Sociedadin voitto tuli melko vakuuttavaan tyyliin, sillä sen maalivahti Alex Remiro joutui torjumaan ottelussa vain kerran. Remirolle nollapeli oli jo kauden neljäs. Kuudessa ottelussa hän on joutunut antautumaan vain kaksi kertaa.
Kärkiottelun avausmaalin teki Portu 43. minuutilla Espanjan maajoukkuepelaaja Mikel Oyarzabalin esityöstä. 2-0 -maalin teki Oyarzabal itse, rangaistuspotkusta 74. minuutilla.
23-vuotiaan Oyarzabalin rankkarisaldo on ammattilaisuran ajalta sataprosenttinen, sillä hän on upottanut kaikki 13 ampumaansa rangaistuspotkua. Pilkuista yhdeksän Oyarzabal on vetänyt kasvattajaseurassaan Real Sociedadissa ja neljä Espanjan maajoukkuetehtävissä.
Viimeisen naulan Real Betisin arkkuun löivät vaihdossa aloittaneet Adnan Januzaj ja Alexander Isak. Januzaj nosti hyökkäystä itse, pelasi hyvän seinän Isakin kanssa ja laukoi napakan kudin pienestä kulmasta ylänurkkaan. Komea osuma, joka toi Real Sociedadille 3-0-vierasvoiton ja paikan sarjakärjessä.
Kyseessä on ensimmäinen kerta La Ligan 91-vuotisessa historiassa, kun sarjassa on ollut kuusi eri johtajaa kuuden ensimmäisen kierroksen aikana. Real Sociedad johti liigaa viimeksi syksyllä 2002.
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Lähde: Barcelona valmis lähtemään Marcus Rashfordin perään
- Real Madrid tekemässä 50 miljoonan euron hankinnan
- Real Madrid koki ison nöyryytyksen – Luis Enriquelta toive Xabi Alonson projektille: ”Olemme täysin erilaisissa tilanteissa”
- Virallista: Pitkäaikainen tähtipelaaja jättää Atlético Madridin
- Sport: Marc-André ter Stegen on tehnyt päätöksen lähtösuunnitelmistaan
- Carlo Ancelottille vankeustuomio – Real Madridin entinen päävalmentaja vetosi tietämättömyyteen
- Lehti: Kylian Mbappén terveysongelmista rajuja yksityiskohtia
- PSG:tä kiristyksestä syyttänyt Kylian Mbappé luopuu kanteestaan MM-kohtaamisen alla
- Barcelonan siirtokohteen hinta selvillä, mutta lipsahtiko siihen liikaa suolaa?
- Real Madridin timantin hiominen on vaarassa jäädä muiden tehtäväksi
- Real Madrid tekemässä 50 miljoonan euron hankinnan
- Real Madrid koki ison nöyryytyksen – Luis Enriquelta toive Xabi Alonson projektille: ”Olemme täysin erilaisissa tilanteissa”
- Sport: Marc-André ter Stegen on tehnyt päätöksen lähtösuunnitelmistaan
- Lähde: Barcelona valmis lähtemään Marcus Rashfordin perään
- Virallista: Pitkäaikainen tähtipelaaja jättää Atlético Madridin
- Lehti: Kylian Mbappén terveysongelmista rajuja yksityiskohtia
- Carlo Ancelottille vankeustuomio – Real Madridin entinen päävalmentaja vetosi tietämättömyyteen
- Barcelonan siirtokohteen hinta selvillä, mutta lipsahtiko siihen liikaa suolaa?
- Real Madridin timantin hiominen on vaarassa jäädä muiden tehtäväksi
- Lionel Messi kokoaa ystäviään yhteen – se voi koitua tällä kertaa Atlético Madridin eduksi