Pohjoismaiden tämän hetken ykköspelaajako? – Norjalaisteini Martin Ødegaard hurmannut Espanjan, katso vaikka itse

Kun vaikkapa Twitteriin kirjoittaa sanat ”Odegaard” ja ”Best”, tulee silmien eteen mielenkiintoisia tuloksia. 20-vuotiaan Martin Ødegaardin alkukausi La Ligassa on ollut niin hurja, että erittäin monet kehuvat norjalaisnuorukaista koko sarjan alkukauden parhaaksi pelaajaksi. Toiset puolestaan ehdottavat hänen olevan tämän hetken paras pohjoismaalainen pelaaja – siis ohi muun muassa Zlatan Ibrahimovicin, Christian Eriksenin, Erling Braut Hålandin tai Teemu Pukin.
Real Madridin omistaman Ødegaardin tuorein näytös nähtiin torstai-iltana, kun Real Sociedad kukisti Baskimaan derbyssä Alavésin 3-0. Maalitilastoon hän ei nimeään saanut, vaan osumat merkittiin Mikel Oyarzabalille (2) ja Willian Josélle. Pelintekijänä Ødegaard oli sen sijaan täysin suvereeni.
Tilastopalvelu Squawka tilastoi norjalaisen luoneen ottelussa peräti kymmenen maalipaikkaa. Lukema on La Ligan korkein yhden ottelun saldo sitten kauden 2016-2017.
Which included one absolutely outrageous assist.
Suuren yleisön huomion kiinnitti kuitenkin ennen kaikkea Ødegaardin alustus Oyarzabalin tekemään avausmaaliin. Nuorukainen pisti keskialueella puikot ja lähetti sitten suorastaan ”messimäisen” millimetrin tarkan syötön maalin edustalle hiipineelle Oyarzabalille. FIFA:kin innostui maalisyötöstä siinä määrin, että ehdotti omalla Twitter-tilillään norjalaisen namupassia ehdokkaaksi kuvitteelliseen ”maalisyöttöjen Puskas-palkintoon”.
Ødegaardin tehosaldo kauden kuudesta sarjapelistä on kaksi maalia ja yksi maalisyöttö. La Realin kauden toinen tehopelaaja Oyarzabal (kolme maalia ja kaksi maalisyöttöä) korosti Copen haastattelussa Ødegaardin onnistumista ja merkitystä sansebastianilaisjoukkueelle.
– Tiedämme, miten lahjakas Martin on, ja meidän täytyy nauttia ajasta, jonka hän on täällä, Oyarzabal totesi viitaten norjalaisen lainastatukseen.
– En minäkään odottanut sen syötön tulevan perille.
Real Sociedad on ollut joukkueenakin alkukauden suurin yllättäjä, sillä kolmannen perättäisen voittonsa myötä se kipusi sarjassa kakkoseksi Real Madridin jälkeen. Ei hassummin sarjan nuorimmalta joukkueelta.
Real Sociedadin oma kasvatti Imanol Aguacil, 48, ansaitseekin suuren hatunnoston tekemästään valmennustyöstä. Aguacil aloitti baskiseuran valmentajana viime joulukuussa, ja on hävinnyt 29 ottelustaan joukkueen peräsimessä vain seitsemän.
Barrenetxea (17)
Isak (20)
Sagnan (20)
Ödegaard (20)
Muñoz (22)
Guevara (22)
Oyarzabal (22)
Zubeldia (22)
Le Normand (22)
Gorosabel (23)
Merino (23)
2nd in La Liga, youngest team in the league. Fantastic project.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Real Madrid tekemässä jatkosopimuksen hyökkääjänsä kanssa
- La Ligan puheenjohtaja latasi suorat sanat seurajoukkueiden MM-kisoista
- Sevilla nimitti uuden päävalmentajan
- Atléticolle murskatappio – Diego Simeone muistutti PSG:n rahamahdista
- Neljälle vankeustuomiot Vinícius-nuken hirttämisestä
- Aymeric Laporte herättää kiinnostusta La Ligassa
- Sport: Nico Williams haluaa siirtyä Barcelonaan
- PSG murskasi Atléticon seurajoukkueiden MM-kisoissa
- Real Madrid haluaa Benfican puolustajan – seurapomo: ”Saimme tarjouksia, jotka eivät miellyttäneet meitä”
- Sport: Hansi Flick haluaa Thiagon takaisin valmennustiimiinsä
- La Ligan puheenjohtaja latasi suorat sanat seurajoukkueiden MM-kisoista
- Neljälle vankeustuomiot Vinícius-nuken hirttämisestä
- Sport: Nico Williams haluaa siirtyä Barcelonaan
- Atléticolle murskatappio – Diego Simeone muistutti PSG:n rahamahdista
- Aymeric Laporte herättää kiinnostusta La Ligassa
- Sevilla nimitti uuden päävalmentajan
- PSG murskasi Atléticon seurajoukkueiden MM-kisoissa
- SER: Real Madridin myytävä ainakin yksi tähdistään – vaihtoehtoja on kaksi
- Marc-André ter Stegen herättää kiinnostusta Turkissa
- Sport: Hansi Flick haluaa Thiagon takaisin valmennustiimiinsä