Avausmaali iso helpotus Real Madrid -tulokkaalle: ”Paino putosi harteiltani”
Kuva: Getty Images
”Vihdoinkin”. Se lienee ollut päällimmäinen ajatus Luka Jovicin mielessä, kun hän sai keskiviikkona tehtyä avausmaalinsa Real Madridin paidassa. Jovicin maali syntyi ottelun lisäajalla ja sinetöi Realin voittolukemiksi Leganésista 5-0.
Jovic ehti pelata kaikkiaan 312 peliminuuttia ennen avausmaalinsa syntymistä. Päivissä mitattuna avausmaalia saatiin odottaa 74 päivää Jovicin debyytistä laskien. Vaikkei noin 3,5 ottelua kuulosta kovin pitkältä ajalta avausmaalin odottamiseksi, laski Marca jo aiemmin lokakuussa julkaisemassaan jutussa, että 2000-luvulla Real Madridin hyökkääjistä vain Gonzalo Higuaín oli tarvinnut enemmän minuutteja ensimmäisen osumansa tekemiseen.
Nuori serbialainen myönsikin kotimaansa lehdistölle, että paineet alkoivat kasvaa koviksi. Avausmaali olikin valtava helpotus.
– Se ei ollut helppoa, sillä odotin maaliani pitkään. Kärsin kovista paineista, mutta olin tietoinen kyvyistäni ja tiesin, että maali oli vain ajan kysymys, Jovic totesi Sportski zurnalille.
– Minua motivoi ennen kaikkea halu näyttää maailman suurimman seuran johtajille, etteivät he erehtyneet hankkiessaan minut. Ja samoin niiden läheisten ihmisten tuki, jotka ovat joka päivä kanssani.
Toiselle lehdelle, Novostille, Jovic kertoi tarkemmin kokemistaan paineista.
– Maali oli suuri helpotus, sillä raskas paino putosi harteiltani. Tämä oli vaikea vaihe urallani. Vaikka ja minä läheiseni, kuten pelikaverini ja valmentajani, emme ikinä epäilleet kykyjäni, yleisö oli todella vaativa. Juttujen lukeminen ei ollut mukavaa. Toivon, että he alkavat luottaa minuun enemmän.
– Tämä on vasta alkua. Toivon, että autan tulevilla maaleillani Realia pääsemään tavoitteisiinsa.
[readmore from=Jovic-Luka]
Jovic jätettiin yllättäen Serbian maajoukkueen ulkopuolelle marraskuun maaotteluista. Tämä oli valmentajan asettama rangaistus, koska Jovic lähti lokakuussa maajoukkueen vahvuudesta kesken kaiken. Hyökkääjällä oli tähän selitys annettavanaan.
– Tilanteestani maajoukkueessa täytyy kysyä valmentajalta. Se, miksi lähdin maajoukkueesta ennen Luxemburg-peliä johtui siitä, että yksi tiimimme lääkäreistä huomasi vamman, jota lähdin hoitamaan yksityisterapialla.
– Eivät kaikki vammat ole vakavia tai vaadi kuukauden huilia.
Lähde: Marca
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Real Madrid ajautui ahtaalle Mestarien liigassa
- Tyhmyydestä rangaistaan? Fifa harkitsee sanktiota Espanjalle
- João Cancelolta vahva vihje jatkostaan: ”Tiedän, mitä haluan ensi kaudelta”
- AS: Real Madrid -fanit aloittivat karun lähtölaskennan Kylian Mbappélle
- Manchester Cityn supertähti jättää seuran – Sky: Barcelona perässä
- Bayern-legendalta kovaa tekstiä Vinícius Júniorista: ”Hän vain itkee ja valittaa”
- Karut luvut ennen puolivälieräparia – Real Madrid on müncheniläisten kryptoniittia
- Barcelona yrittää hankkia kaksi tähtipelaajaa – aikoo ensin myydä nämä kaksi
- Vinícius Júnior ylistää Lamine Yamalia – ”Taistelu rasismia vastaan on tärkeää”
- Yllätystulos La Ligassa – näin kävi maanantaina
- AS: Real Madrid -fanit aloittivat karun lähtölaskennan Kylian Mbappélle
- Bayern-legendalta kovaa tekstiä Vinícius Júniorista: ”Hän vain itkee ja valittaa”
- Tyhmyydestä rangaistaan? Fifa harkitsee sanktiota Espanjalle
- Real Madrid ajautui ahtaalle Mestarien liigassa
- Väite Kataloniasta: Barcelona haluaa tämän pelaajan ensi kaudeksi
- Barcelona yrittää hankkia kaksi tähtipelaajaa – aikoo ensin myydä nämä kaksi
- Karut luvut ennen puolivälieräparia – Real Madrid on müncheniläisten kryptoniittia
- Sport: Barcelona-pelaaja sai jättitarjouksen Saudi-Arabiasta
- L’Équipe: Real Madrid valmis myymään pelaajansa kesällä
- Manchester Cityn supertähti jättää seuran – Sky: Barcelona perässä