Segundan kohutulla ”korona-ottelulla” hurja draaman kaari – pudonnut suurseura vesitti Fuenlabradan toiveet lisäajalla
Kuva: Getty Images
Deportivo ja Fuenlabrada iskivät perjantai-iltana yhteen Segundan päätöskierroksen viimeisessä ottelussa.
Deportivo voitti ottelun lopulta vaiherikkaiden tilanteiden jälkeen 2-1, ja murskasi samalla Fuenlabradan unelmat nousukarsintapaikasta.
Viimeinen kierros pelattiin yllä mainittua ottelua lukuun ottamatta jo kolmisen viikkoa sitten.
Deportivon ja Fuenlabradan välinen ottelu jouduttiin kuitenkin siirtämään myöhäisempään ajankohtaan, sillä A Coruñaan matkustaneella Fuenlabradalla todettiin useita koronavirustartuntoja vain muutama tunti ennen ottelun alkuperäistä alkamisajankohtaa.
Viimeinen kierros pelattiin loppuun, ja sen myötä varmistui myös Deportivon putoaminen Segunda B:hen ensimmäistä kertaa vuosikymmeniin.
Deportivon ja Fuenlabradan välisen kamppailun ajankohdan siirtäminen aiheutti valtavasti eripuraa Segundassa pelaavissa seuroissa.
Nousukarsintapaikoista taistelleiden seurojen mielestä koko kierros olisi pitänyt siirtää, jottei niin ikään nousukarsintapaikasta taistellut Fuenlabrada olisi saanut etua päästessään pelaamaan jo putoamisensa varmistanutta Deportivoa vastaan. Muun muassa Elche, Rayo ja Zaragoza julkaisivat vihaisia tiedotteita Espanjan jalkapalloliittoa kohtaan, jossa he syyttivät liittoa ja La Ligaa epäreilusta suhtautumisesta nousukarsintakamppailuun.
Fuenlabrada sai vain seitsemän ammattilaispelaajaa mukaansa perjantaiseen otteluun. Koronavirustartunnoista kärsivällä joukkueella oli ainoastaan kaksi vaihtopelaajaa, ja seura suoritti ottelussa vain yhden pelaajavaihdon.
Fuenlabrada tarvitsi ottelusta tasapelin selvitäkseen nousukarsintoihin. Seura menikin 11. minuutilla johtoon, mutta pelaajansa lomalta takaisin kutsunut Deportivo nousi tasoihin ja lisäajan rangaistuspotkun myötä voittoon.
Fuenlabradan tappion myötä Elche pelaa nousukarsinnoissa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sieltä se tuli: Barcelona sai tärkeän hankinnan tehdyksi
- Jysähtääkö nyt kunnolla? Jürgen Klopp kommentoi Real Madrid -huhuja
- Atlético myy hyökkääjänsä Italiaan
- Real Madridin pelaajat yllättyivät Xabi Alonson potkuista
- Atlético ja Tottenham tekevät 40 miljoonan euron pelaajakaupan
- Entinen La Liga -tuomari: ”Real Madridin olisi pitänyt saada punainen”
- Virallista: Xabi Alonso sai potkut Real Madridista – tässä korvaaja
- AS: Xabi Alonso ei ole enää potku-uhan alla
- Barcelona ja Real Madrid järjestivät viiden maalin show’n Supercopan finaalissa
- Fermín López pelkäsi Barcelona-uransa loppuneen: ”Koin sen oven sulkeutuneen”
- Jysähtääkö nyt kunnolla? Jürgen Klopp kommentoi Real Madrid -huhuja
- Sieltä se tuli: Barcelona sai tärkeän hankinnan tehdyksi
- Real Madridin pelaajat yllättyivät Xabi Alonson potkuista
- AS: Xabi Alonso ei ole enää potku-uhan alla
- Entinen La Liga -tuomari: ”Real Madridin olisi pitänyt saada punainen”
- Atlético myy hyökkääjänsä Italiaan
- Atlético ja Tottenham tekevät 40 miljoonan euron pelaajakaupan
- Fermín López pelkäsi Barcelona-uransa loppuneen: ”Koin sen oven sulkeutuneen”
- Joan Laporta: Barcelonan ja Real Madridin välit ovat poikki
- Diego Simeone provosoi – Vinícius vastasi somessa viiltävällä kommentilla