Espanjalaispelaaja joutui lopettamaan uransa vain 30-vuotiaana – ”Minua hävetti mennä harjoituksiin”
Kuva: Getty Images
Ignacio Camacho tiedotti hiljattain joutuneensa lopettamaan pelaajauransa. Pelaajaura päättyi vain 30-vuotiaana.
Keskikenttäpelaaja edusti urallaan kasvattajaseuraansa Atléticoa, Málagaa ja Wolfsburgia. Camacho voitti Atléticon paidassa Eurooppa-liigan ja UEFA Super Cupin.
Urallaan yli 200 La Liga -ottelua pelannut Camacho pelasi myös yhden kamppailun Espanjan A-maajoukkueessa.
Camachon ura päättyi odotettua aiemmin loukkaantumisten vuoksi. Sitkeä nilkkavamma pilasi Camachon uran. Keskikenttäpelaaja pelasi viimeisen ottelunsa syyskuussa 2018. Sen jälkeen espanjalainen yritti kuntouttaa nilkkaansa kahden vuoden ajan, mutta nilkka ei koskaan palautunut entiselleen useista leikkauksista huolimatta.
– Pelasin urani viimeisen otteluni kaksi vuotta sitten. Jo kuukausien ajan minua hävetti mennä harjoituksiin, koska pystyin harjoittelemaan vain 30 prosentin teholla. Pelasin adrenaliinin ja kipulääkkeiden avulla ottelut. Valehtelin siten itselleni. Tiesin, että ennemmin tai myöhemmin joutuisin leikkaukseen, Camacho kertoi Marcalle.
– Vaikeinta minulle oli päivittäinen kuntouttaminen, pitkät ajat poissa pelikentiltä ja keskittyminen ainoastaan kuntouttamiseen. Tiesin, että jos pelailin lapsieni kanssa jalkapalloa takapihallani, voisi se vaikuttaa negatiivisesti nilkkaani ja seuraavana päivänä sattui entistä enemmän.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Virallista: Anthony Gordon on Barcelonan mies
- Barcelonan vuoden toinen jättihankinta viimeistä silausta vaille valmis
- Florentino Pérezin tavoitteena on hankintojen superkesä – nämä kolme nimeä kiinnostavat eniten
- Armotonta trollausta – Atlético Madrid teki Barcelonalle tarjoukset kolmesta kohteesta
- Lähde: Ranskassa taitonsa näyttänyt keskikenttäpelaaja nähdään ensi kaudella La Ligassa
- Laliiga.comin tähdistöjoukkue 2025-26: Barcelonan ylivoimaa
- Atlético latasi suorat sanat Barcelonalle: ”Olemme kyllästyneitä valheisiin”
- Barcelona aktiivisena siirtomarkkinoilla – nyt on maalivahti tähtäimessä
- Barcelona tekemässä heti perään toisen ison hankinnan Valioliigasta!
- Iso käänne? Sergio Ramosin jättikaupat peruuntumassa
- Barcelona tekemässä heti perään toisen ison hankinnan Valioliigasta!
- Barcelona aktiivisena siirtomarkkinoilla – nyt on maalivahti tähtäimessä
- Romano: Barcelona hieroo jättikauppaa – Valioliiga-tähti haluaa Kataloniaan
- Atlético latasi suorat sanat Barcelonalle: ”Olemme kyllästyneitä valheisiin”
- Näkökulma: Miksi Anthony Gordonin hankinta on fiksu veto – ja miksi silkkaa typeryyttä
- Iso käänne? Sergio Ramosin jättikaupat peruuntumassa
- AS: Real Madridin nuori lupaus vaarassa jäädä MM-kisojen ulkopuolelle
- Barcelona vahvistuu huippunimellä – jättihankinta varmistui
- Julián Álvarezin mahdollisesta Barcelona-siirrosta tipahti uusi väite
- Barcelona tekee tarjouksen Julián Álvarezista – jää kauas Atléticon vaatimuksista