Barcelonalle valtava pettymys Mestarien liigassa – tšekkiläisjoukkue haki Camp Noulta pisteen

Barcelona pelasi tiistaina kotonaan 0-0-tasapelin tšekkiläistä Slavia Prahaa vastaan Mestarien liigan lohkovaiheessa.
Barcelona otti pallonhallinnan ottelun alussa odotetusti itselleen, mutta ensimmäinen vaarallinen tekopaikka tuli Slavialle. Tomáš Souček eteni viidennellä minuutilla päätyrajaa pitkin kohti Barcelonan maalia ja syötti lopuksi pienestä kulmasta. Barcelonan maalivahti Marc-André ter Stegen haparoi hieman pallon kanssa, mutta sai torjuttua sen pois naamansa edestä.
Kotijoukkue oli avata maalitilinsä viisi minuuttia myöhemmin, kun Gerard Piqué lähetti linjan taakse nappisyötön Nélson Semedolle, joka pääsi läpiajoon. Portugalilaispakki laukoi kohti etukulmaa, mutta Slavian maalivahti Ondřej Kolář venyi hienoon torjuntaan.
Hetkeä myöhemmin Piqué mokasi pahemman kerran ja menetti pallon syvällä omalla puoliskollaan Peter Olayinkalle, jonka hän joutui repimään paidasta nurin. Piqué on varoituksen takia pelikiellossa Barcelonan seuraavassa pelissä.
Olayinka syyllistyi itse vastaavaan rikkeeseen 21. minuutilla ja sai myös keltaisen kortin. Hänen nopeutensa tuotti kuitenkin jatkuvasti vaikeuksia Barcelonan puolustukselle. Myös Semedo nappasi varoituksen, kun hän repi Olayinkan kumoon.
Barcelonan kapteeni Lionel Messi otti puoliajan edetessä entistä enemmän vastuuta hyökkäysten rakentelusta ja otti kotijoukkueen lähes reppuselkään. Kertaalleen argentiinalaistaituri täräytti pallon tolppaan, mutta sen lähemmäksi Messi tai Barcelona eivät avauspuolikkaalla päässeet.
Slavian Jan Bořil järkytti kotiyleisöä juuri ennen taukovihellystä laittamalla pallon verkkoon, mutta osuma hylättiin paitsion takia.
Barcelonalla oli ensimmäisellä puoliajalla kahdeksan maalintekoyritystä, Slavialla kaksi.
Heti toisen jakson alussa Messi hankki tempokuljetuksellaan vapaapotkun vaarallisesta paikasta. Hän asteli itse pallon taakse, mutta veto viuhui maalin yli.
Hetkeä myöhemmin Vidal siirsi pallon Messin syötöstä tyhjään maaliin, mutta osumaa edelsi paitsio, joten maali hylättiin.
Tšekkiläisvierailla oli toisella puoliajalla pitkiä jaksoja, joiden aikana se ei tehnyt muuta kuin peruutellut, mutta se onnistui tukkimaan Barcelonan etenemisreitit.
Vaihdosta sisään tullut Ansu Fati tarjoili Messille tuhannen taalan paikan 78. minuutilla. Argentiinalaistähti pääsi yrittämään maalintekoa parista metristä, mutta Slavia-vahti Kolářin refleksit olivat kunnossa.
Barcelona on kerännyt neljästä ottelusta yhteensä kahdeksan pistettä ja Slavia Praha kaksi. Lohkon muut joukkueet, saksalainen Borussia Dortmund ja italialainen Internazionale, kohtaavat toisensa tänään kello 22.00 alkavassa ottelussa.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Real Madridin pelissä draamaa – suora punainen
- Lamine Yamal sivuun – Hansi Flickiltä kritiikkiä Espanjan maajoukkueelle
- Lamine Yamal sivussa Barcelonan harjoituksista – pelikunto Valenciaa vastaan kysymysmerkki
- Gavi kärsii edelleen polvikivuista – leikkausta ei ole poissuljettu
- Atléticolle lisää lunta tupaan – avainpelaaja kuukaudeksi sivuun pelikentiltä
- Virallista: Athletic sai sittenkin huippusiirron maaliin – maajoukkuetoppari palaa La Ligaan
- Mestarien liigan finaali pelataan Madridissa kesäkuussa 2027
- Barcelona-puolustajan sopimus päättyy ensi kesänä – haluaa tehdä jatkosopimuksen
- La Liga -fani pidätetty rasistisista eleistä – uhkana puolen miljoonan sakot ja vankeustuomio
- Raúl aikoo palata Real Madridiin: ”Sitten, kun sen aika on…”
- Atléticolle lisää lunta tupaan – avainpelaaja kuukaudeksi sivuun pelikentiltä
- Real Madridin pelissä draamaa – suora punainen
- Mestarien liigan finaali pelataan Madridissa kesäkuussa 2027
- Lamine Yamal sivuun – Hansi Flickiltä kritiikkiä Espanjan maajoukkueelle
- Lamine Yamal sivussa Barcelonan harjoituksista – pelikunto Valenciaa vastaan kysymysmerkki
- Virallista: Athletic sai sittenkin huippusiirron maaliin – maajoukkuetoppari palaa La Ligaan
- Gavi kärsii edelleen polvikivuista – leikkausta ei ole poissuljettu
- Barcelona-puolustajan sopimus päättyy ensi kesänä – haluaa tehdä jatkosopimuksen
- Barcelona ei anna Valencian kannattajille pääsylippuja – Valencia teki omat johtopäätöksensä
- Päätös tehty – Barcelona pelaa kotiottelunsa vain 6000 katsojaa vetävällä stadionilla