Atlético palasi voittojen tielle – Álvaro Moratan hyvä vire jatkuu
Kuva: Getty Images
Atlético Madrid ei antanut siimaa lauantaina voitot ottaneille Barcelonalle ja Real Madridille, vaan otti kotikentällään Espanyolista 3-1 -voiton. Mitään ilotulitusta kotijoukkueen esitys ei ollut, mutta voittoon saakka se riitti jopa helposti.
Avausmaalin teki Espanyol, kun peliä oli pelattu 38 minuuttia. Victor Sánchez kuljetti ja syötti rinnalleen Sergi Darderille. Darder laukoi yhdellä kosketuksella, ja Jan Oblak Atléticon maalissa oli voimaton.
Atléticon tasoitus syntyi ensimmäisen puoliajan lisäajalla. Álvaro Morata nousi vasemmalta ja chippasi pallon nätisti maalivahti Diego Lopézin yli. Pallo olisi luultavasti mennyt verkkoon Moratan chipinkin myötä, mutta osuma merkittiin Ángel Correalle, joka pukkasi pallon maaliviivalta verkkoon. Tilanne liputettiin aluksi paitsioksi, mutta VAR korjasi hyökkäyksestä Atléticolle tasoitusmaalin.
Toisella puoliajalla Moratan sankaruus kasvoi entisestään. Pelattiin 58. peliminuuttia, kun Moratan hyvä laukaus painui Espanyolin verkkoon. Atléticon ykköspyssyksi noussut Morata venytti maaliputkensa jo kuuden pelin mittaiseksi. Kaikkiaan maali oli hänelle kauden seitsemäs. Maaliputki sivuaa jo nyt Moratan uran pisintä maaliputkea. Aiemman kuuden pelin maaliputken aikoihin hän pelasi vielä Real Madridin B-joukkueessa ja Espanjan alle 21-vuotiaiden maajoukkueessa.
ATM 2-1 ESP (60’) - @AlvaroMorata iguala la mejor racha de partidos seguidos marcando de su carrera (también marcó en 6 consecutivos entre mayo y junio de 2013 contra Lugo, Alcorcón, RusiaU21, AlemaniaU21, HolandaU21 y NoruegaU21). Si marca contra Malta el viernes, nuevo récord.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Hansi Flick vaatii Marc-André ter Stegeniltä ratkaisua
- Xabi Alonson ex-pomo tylytti Real Madridia
- Robert Lewandowskin penkitys sai selityksensä
- Real Madridin sunnuntai-illan valopilkkuna 19-vuotias debytantti
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Real Madridin sunnuntai-illan valopilkkuna 19-vuotias debytantti
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Robert Lewandowskin penkitys sai selityksensä
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta