Real Madridin tähtipelaaja Arda Güler kohtasi kitkerän tappion MM-kilpailuissa, kun Turkin tie tyssäsi jo alkulohkossa.

Turkki oli lohkonsa viimeinen. Tilastoja kaunisti vain merkityksetön 3–2-voitto Yhdysvalloista Suomen aikaa perjantaiaamuna.

Vaikka sisarsivustomme SuomiFutis oli povannut Turkista jälleen mustaa hevosta, maan arvoturnaus sujui totutun kaavan mukaisesti. Joukkueen kokonaisuus oli vähemmän kuin osiensa summa.

– En pelannut hyvin. Kukaan meistä ei pelannut hyvin. Mitä tahansa [meistä] sanotaan, se on totta. Pelasimme surkeasti ja karsiuduimme. Toivon, että voimme hyvittää tämän tulevaisuudessa, Güler totesi ottelun jälkeen.

Güler, 21, onnistui Yhdysvaltoja vastaan kerran maalinteossa. FIFA nimesi hänet katkeransuloisesti ottelun parhaaksi pelaajaksi.

– Ihmiset sanoivat, että moraalini oli murtunut ennen ottelua. Olen avoin kritiikille. He ovat oikeassa kaikessa kritiikissään, nuori turkkilainen myönsi medialle Foot Mercaton mukaan.

LUE MYÖS: