Real Madrid vaatii UEFA:lta kurinpitotoimia FC Barcelonalle Negreira-tapauksesta
Real Madrid julkaisi X-tilillään virallisen lausunnon käynnissä olevasta, jo vuosia kestäneestä Negreira-tapauksesta. Lausunnossa käsitellään FC Barcelonan entiselle Espanjan erotuomarikomitean varapuheenjohtajalle, José María Enríquez Negreiralle, maksamia 7–8 miljoonan euron suuruisia summia. Tapaus on yksi jalkapallohistorian suurimmista oikeudenkäynneistä, ja se on edelleen kesken.
Tapaukseen liittyvien syytösten mukaan FC Barcelona pyrki kyseisillä maksuilla vaikuttamaan La Ligan kilpailulliseen tilanteeseen ja saamaan erotuomareilta itselleen suotuisia päätöksiä. Syytökset koskevat vuosia 2001–2018.
Real Madridin lausunnon tärkeimmät kohdat Negreira-tapauksesta:
– Kirjeessä seura on ilmoittanut UEFA merkityksellisen todistusaineiston olemassaolosta. Tämä aineisto vahvistaa ratkaisevasti jo alusta lähtien tiedossa olleita viitteitä pitkäaikaisista maksuista, jotka olivat läpinäkymättömiä ja vailla mitään todennettavissa olevaa perustetta. Maksut suoritti FC Barcelona Espanjan kuninkaallisen jalkapalloliiton teknisen erotuomarikomitean varapuheenjohtajana toimineelle José María Enríquez Negreiralle eri yritysrakenteiden kautta.
– Real Madrid korostaa, että nämä tapahtumat muodostavat urheiluoikeudellisesta kurinpidollisesta näkökulmasta erittäin vakavan systeemisen riskin kilpailujen integriteetille. Ne osoittavat sellaisen epäasiallisen vaikutusvallan rakenteen olemassaolon erotuomarijärjestelmään, joka on ristiriidassa kilpailullisen tasapuolisuuden, puolueettomuuden, neutraaliuden ja urheilutuloksen ennakoimattomuuden keskeisten periaatteiden kanssa.
– Tässä yhteydessä Real Madrid on vaatinut UEFA aiemmin käynnistämän kurinpitomenettelyn välitöntä uudelleen käynnistämistä. Seura katsoo, että on mahdotonta hyväksyä tilanteen pitkittymistä, sillä sen jatkuminen vaarantaa vakavasti jalkapallon, sen instituutioiden ja niiden johtajien uskottavuuden.
Lyhyesti sanottuna Real Madrid haluaa, että UEFA ryhtyy välittömästi kurinpitotoimiin FC Barcelonaa vastaan Negreira-tapauksen perusteella, riippumatta siitä, että rikosoikeudenkäynti Espanjassa on edelleen kesken. Oikeudenkäynti on kestänyt vuosia, eikä sille näytä tulevan loppua. Jos Negreira-tapauksessa FC Barcelona lopulta todettaisiin syylliseksi, seuraukset seuralle voisivat olla katastrofaaliset.
Real Madridin presidentti Florentino Pérez on aiemmin sanonut tapauksesta näin:
– Se ei ole normaalia maksaa erotuomarikomitean varapuheenjohtajalle yli 8 miljoonaa euroa 17 vuoden ajan, olkoot syy mikä tahansa. Tämä ajanjakso oli sopivasti myös FC Barcelonan paras ikinä, väitti Pérez haastattelussa aiemmin tänä vuonna.
Koko Real Madridin lausunnon löydät tästä.
LUE MYÖS:
10 euron kierrätysvapaa megakierros peliin Reactoonz – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Voimassa 3.8.-5.8.
- Vain uusille asiakkaille!
- Romano: La Liga -seura nappasi vahvistuksen Manchester Unitedista
- La Ligan kausiennakko 2026-27: Elche – Vaikea yhtälö
- Kausiennakko 2026-27: Joukkue-ennakot, sijoitusarviot
- Nyt tipahti uusi väite Real Madridista ja Yan Diomandesta – ESPN: Jättisumma
- ESPN: Lähtöhuhujen kohteena olevasta Viníciuksesta uutta tietoa
- The Athletic: Real Madridin iso hankinta lähdössä lainalle
- La Ligan kausiennakko 2026-27 – Racing Santander: Ilotulitus Segundassa ei riitä pääsarjassa
- Paljonko El Clásico -reissu Madridiin maksaa?
- Virallista: tässä on Marc-André ter Stegenin uusi seura
- La Ligan kausiennakko 2026-27 – Málaga: Mopolla moottoritielle
- ESPN: Lähtöhuhujen kohteena olevasta Viníciuksesta uutta tietoa
- The Athletic: Real Madridin iso hankinta lähdössä lainalle
- Virallista: tässä on Marc-André ter Stegenin uusi seura
- Nyt tipahti uusi väite Real Madridista ja Yan Diomandesta – ESPN: Jättisumma
- Barcelonassa ja Real Madridissa ollaan huuli pyöreänä tähtipuolustajan hinta-arviosta
- La Ligan kausiennakko 2026-27 – Racing Santander: Ilotulitus Segundassa ei riitä pääsarjassa
- La Ligan kausiennakko 2026-27 – Málaga: Mopolla moottoritielle
- Ferran Torres tulevaisuudestaan: ”Barcelonan täytyy näyttää, että…”
- The Sun: Atlético Madrid virittelee todellista yllätyshankintaa
- La Ligan kausiennakko 2026-27: Elche – Vaikea yhtälö