Pep Guardiola, 55, valmensi Barcelonaa vuodet 2008-12. 

Guardiola voitti Barcelonan peräsimessä muun muassa kolmesti La Ligan ja kahdesti Mestarien liigan. Guardiolaa pidetään Barcelonan seurahistorian parhaana valmentajana.

Guardiola jätti hiljattain Manchester Cityn ja pitää parhaillaan sapattivapaata. Toistaiseksi ei ole tiedossa, milloin Guardiola palaa valmentamisen pariin.

Espanjalaismedia haastatteli hiljattain Guardiolaa ja kysyi luotsilta mielipidettä Barcelonan kaudesta. Barcelona voitti La Ligan mestaruuden, mutta jäi Mestarien liigassa puolivälieriin.

Guardiolan mukaan kautta ei voi analysoida tai tuomita sen perusteella, miten Mestarien liigassa käy.

– Mestarien liiga tuhoaa projekteja. Toivottavasti niin ei käy [Barcelonan kohdalla]. Se, mikä todella näyttää, miten kausi on mennyt, on suoriutuminen sarjassa, koska se kilpailu antaa sinulle tasaisuutta.

– Mestarien liigassa kyse on siitä, että sinun on päästävä hyvässä iskussa loppukauteen – ilman loukkaantumisia. Myös tuomarit vaikuttavat todella paljon Mestarien liigassa. Tärkeintä on se, että päivittäinen tekeminen on hyvällä tasolla ja joukkue kehittyy.

– Emme voi ajatella niin, että kausi on ollut huono, koska et päässyt Mestarien liigan finaaliin tai voittanut sitä.

LUE MYÖS