Fabrizio Romanon mukaan Real Madrid etsii tänä kesänä oikeaa laitapuolustajaa. Dani Carvajalin lähdön myötä joukkue tarvitsee Trent Alexander-Arnoldin lisäksi toisen oikean laitapuolustajan. Real Madridin akatemiassa ei tällä hetkellä ole oikeaa puolustajaa, joka olisi esityksillään vakuuttanut seurajohdon ja noussut lähelle edustusjoukkuetta.

Romanon lähteiden mukaan vaihtoehtoja on tällä hetkellä kolme.

Vaihtoehto 1: Denzel Dumfries

Denzel Dumfries on erittäin vahva ja nopea 188-senttinen laitapuolustaja, joka luottaa paljon fyysisiin ominaisuuksiinsa. Puolustussuuntaan hän ei kuulu maailman eliittiin, mutta hyökkäyspäässä hänen panoksensa on merkittävä. Vielä on epäselvää, kuinka hyvin Dumfries pärjäisi neljän puolustajan linjassa. Hollannin maajoukkueen vakionimi pelaa seuratasolla Inter Milanissa.

Vaihtoehto 2: Pedro Porro

Pedro Porro on ahkera työntekijä, jolla on erinomainen moottori ja kyky tukea hyökkäyksiä. Hän tarjoaa hyökkäyssuuntaan samankaltaista uhkaa kuin Dumfries ja on lisäksi laadukas syöttäjä. 173-senttinen Espanjan maajoukkuepelaaja edustaa Tottenham Hotspursia ja sopisi ominaisuuksiensa puolesta hyvin myös kuninkaallisten pelitapaan. Tottenham on kuitenkin ilmoittanut, että haluaa espanjalaisen pitää. Oikealla tarjouksella kaikki on varmasti mahdollista.

Vaihtoehto 3: Iván Fresneda

Iván Fresneda eroaa kahdesta aiemmasta vaihtoehdosta huomattavasti. 21-vuotias espanjalainen pelaa Sporting CP:ssä ja kuuluu ikäluokkansa lupaavimpiin oikeisiin laitapuolustajiin. Hänen suurimmat vahvuutensa löytyvät puolustuspäästä, jossa taktinen ymmärrys on jo hyvällä tasolla. Lisäksi Fresneda on varma pallollisena.

Tällainen profiili voisi olla erinomainen vaihtoehto Real Madridille, sillä Alexander-Arnold tunnetaan ennen kaikkea hyökkäyspään vahvuuksistaan. Fresneda tarjoaisi joukkueelle mahdollisuuden käyttää tarvittaessa puolustavampaa vaihtoehtoa oikealla laidalla.

Artikkeli jatkuu postauksen jälkeen. Jos postaus ei näy, voit katsoa sen tästä.

Fabrizio Romano

@FabrizioRomano
🚨⚪️ Real Madrid plan to sign a right back this summer with Denzel Dumfries and Pedro Porro among options being considered.

Iván Fresneda has also been scouted recently.

Miksi Real Madrid ei ole ollut vielä aktiivinen siirtoikkunassa?

Real Madridissa ovat parhaillaan käynnissä presidentinvaalit, mikä on hidastanut seuran siirtosuunnitelmien etenemistä. Vaaleissa vastakkain ovat Florentino Pérez ja Enrique Riquelme. Monet odottavat Pérezin voittavan vaalit ja jatkavan Los Blancosin presidenttinä.

Riquelme on pyrkinyt rakentamaan kampanjansa samalla tavalla kuin Pérez vuonna 2000. Pérez muistetaan lupauksestaan tuoda Luís Figo pois FC Barcelonasta, mikäli hänet valittaisiin presidentiksi ja lopulta näin myös tapahtui.

Riquelme on puolestaan ilmoittanut, että hänen voittonsa myötä kaksi maailmanluokan tähteä siirtyisi Real Madridiin. Toisen pelaajista arvellaan olevan Rodri, joka edustaa tällä hetkellä Manchester Cityä. Rodrilta kyseltiin jo mahdollisesta seurasiirrosta, mutta miehen keskittyminen on tällä hetkellä MM-kisoihin. Toisesta ei-espanjalaisesta maailmanluokan tähdestä Riquelme kertoi ilmoittavansa keskiviikkona.

Real Madrid ja erityisesti José Mourinho ovat kiinnostuneita Sporting CP:n tanskalaisesta keskikenttäpelaajasta Morten Hjulmandista. Sporting CP pyytäisi seurasiirrosta noin 50 miljoonaa euroa.

Real Madridille ja Mourinholle on ennestään tuttua eurooppalaisten keskikenttäpelaajien hankkiminen, sillä Mourinho toi aikanaan Luka Modrićin vuonna 2012 Tottenham Hotspursista Real Madridiin.

Hjulmand on vielä monelle jalkapallofanille suhteellisen tuntematon nimi, mutta 26-vuotias tanskalainen toisi mukanaan taktista osaamista, erinomaista pallonhallintaa ja johtajuutta. Real Madrid on kaivannut keskikentälleen pelin rytmittäjää ja johtohahmoa sen jälkeen, kun Toni Kroos ja Modrić poistuivat seurasta.

Täysin heidän tasoistaan pelaajaa ei luonnollisestikaan löydy joka päivä, mutta Hjulmandin sekä Rodrin profiili vastaisi monilta osin niitä ominaisuuksia, joita madridilaiset ovat keskikentältään viimeisen parin vuoden aikana kaivanneet.

Jos postaus ei näy, voit katsoa sen tästä.

Madrid Zone

@theMadridZone
🚨 Enrique Riquelme: "Rodri will join Real Madrid if I'm president.

Raul will be our sporting director.

On Wednesday, I will announce a non-Spanish superstar who will join us.

After Wednesday, I will announce our coach."

LUE MYÖS: