Racing Santander voitti Segundan ja Deportivo La Coruña tuli sarjassa toiseksi. Nämä kaksi joukkuetta palaavat La Ligaan suoralla nousulla.

Racing Santander putosi La Ligasta vuonna 2012, joten taukoa on ehtinyt tulla 14 vuotta. Depor voitti Espanjan mestaruuden vuonna 2000, mutta putosi liigasta vuonna 2018 ja on välissä valahtanut myös kolmannelle sarjatasolle. Nyt seura palaa liigaan.

Kolmatta nousijaa haetaan vielä karsintojen kautta. Trion täydentää yksi nelikosta Almería, Málaga, Las Palmas tai Castellón.

Almería kohtaa Castellónin ja Málaga Las Palmasin kaksiosaisissa välieräpareissa. Näiden voittajat kohtaavat nousufinaaleissa, jotka pelataan kaksiosaisina. Kolmas nousija on selvillä 21. kesäkuuta.

Nousukarsinnat alkavat lauantaina.

La Ligasta Segundaan ensi kaudeksi putoavat Mallorca, Girona ja Real Oviedo.

LUE MYÖS: