José Mourinhon paluuta Real Madridiin on pidetty lähestulkoon varmana.

Portugalilaisluotsin sopimuksen vahvistumista on odoteltu jo maanantaille, mutta portugalilaislehti Record kertoo, että virallista tiedotetta saatetaan lykätä.

Syynä on Real Madridin puheenjohtajavaali. Mourinho on Florentino Pérezin suosikki, mutta liikemies Enrique Riquelme ilmoittautui kisaan Pérezin haastajaksi.

Mourinhon valinta Real Madridin päävalmentajaksi voikin riippua siitä, halutaanko uuden valmentajan sopimuksen tekoa siirtää myöhemmälle vaalin takia.

”The Special Onen” ja tämän nykyisen seuran Benfican välillä on sopimus myös ensi kaudesta, mutta siinä on ulosostopykälä kauden päätyttyä.

Ostopykälä on tiettävästi vain muutaman miljoonan euron arvoinen, jos se käytetään pian. Jos aikaikkuna umpeutuu, joutuu halukas ostaja – tässä tapauksessa Real Madrid – neuvottelemaan, ja Benfica halunnee isomman siirtokorvauksen. Väkisin Mourinhoa ei pidettäne, jos hän haluaa lähteä.

Neuvotteluihin Real Madrid tuskin haluaa päätyä, joten on epätodennäköistä, että Mourinhon paluu kaatuisi. Sitä pidetään silti mahdollisena.

LUE MYÖS: