Myrsky Real Madridissa ei ota laantuakseen.

Joukkue voitti Real Oviedon myöhään torstai-iltana, mutta ilmapiiri joukkueessa tai sen ympärillä ei ole tippaakaan aiempaa parempi.

Itse ottelussa kannattajat ottivat sanallisesti yhteen puheenjohtaja Florentino Pérezin kanssa ja vaativat tämän eroa. Kun Kylian Mbappé vaihdettiin kentälle, yleisö palkitsi joukkueen kalleimman pelaajan raivokkaalla vihellyskonsertilla.

Pelin jälkeen Mbappé iski oman lusikkansa soppaan. Häneltä kysyttiin kommenttia siihen, ettei hän pelannut viime viikonloppuna La Ligan mestaruuden ratkaisseessa El Clásicossa Barcelonaa vastaan. Mbappé ei säästellyt sanojaan, vaan antoi palaa.

– Olen 100-prosenttisessa kunnossa ja valmis pelaamaan. Miksen pelannut? Kysykää valmentajalta, Mbappé sanoi.

– Olin valmis pelaamaan, mutta [päävalmentaja Álvaro] Arbeloa sanoi, että olen nyt vasta neljäs vaihtoehto kärkeen. Ok, pitää kai sitten tehdä vain enemmän töitä.

– Arbeloa sanoi, että olen Vinin, Gonzalon [García] ja [Franco] Mastantuonon takana.

Mbappé tarjoili lisää tikareita Arbeloan aiemmista peluutuspäätöksistä.

– Muistan kun ihmiset sanoivat, että minua pitäisi peluuttaa Copa del Reyn ottelussa, koska rasitus oli liian suurta. No sitten me hävisimme alasarjajoukkueelle.

Mbappélta kysyttiin myös näkemystä Pérezistä…

– Florentino Pérez on maailman paras puheenjohtaja. Olemme onnekkaita, kun meillä on hänet eikä pitäisi koskaan unohtaa, mitä hän on tehnyt Real Madridin hyväksi.

… ja Real Madridin faneista.

– Se on heidän mielipiteensä. Kukaan ei kuollut. Viheltäminen on normaalia. Jos ei voita, ihmiset kritisoivat. Sellaista tapahtuu kaikissa seuroissa.

LUE MYÖS: