Viníciuksen jatkolla tai lähtemisellä on spekuloitu koko kauden ajan Madridissa.

Real Madridin tähdellä oli vaikeuksia tulla toimeen jo edeltäneen päävalmentajan Xabi Alonson kanssa, mutta espanjalaisen Marcan mukaan brassipelaajalla on yhä tyytymättömyyttä seuraa kohtaan. Brasilialainen odottaa mielenkiinnolla seuraavaa päävalmentajavalintaa.

Oletettavasti Vinícius ei haluaisi José Mourinhoa tulevaksi päävalmentajaksi, sillä Mourinho kritisoi Benfican päävalmentajana Viníciusta, kun Real Madrid ja Benfica ottivat yhteen kuumassa otteluparissa Mestarien liigan pudotuspeleissä.

Viníciuksen mukaan Benfican Gianluca Prestianni haukkui häntä rasistisesti, mutta Mourinho keskittyi asiassa Viníciukseen ja siihen, että tämä on usein kohujen keskiössä.

Mourinho on kuitenkin mediatietojen mukaan puheenjohtaja Florentino Pérezin suosikki uudeksi päävalmentajaksi. Tämä valinta tuskin olisi brassitähden mieleen sen jälkeen, kun portugalilaisluotsi syytteli häntä julkisesti.

Arbeloa tuskin jatkaa

Álvaro Arbeloan ei yleisesti uskota jatkavan Real Madridin päävalmentajana varsinkaan, kun tulostaso ei ole ollut kummoinen. Lisäksi seura jää tällä kaudella kokonaan ilman pokaaleja.

Näin ollen vaihtoehto on tulossa ulkopuolelta, mutta Mourinhon paluu seuraan ei olisi Viníciuksen mieleen.

Joka tapauksessa näyttää siltä, että Real Madridissa aloitetaan ensi kausi puhtaalta pöydältä. The Athletic uutisoi tuoreeltaan, että kulisseissa kuohuu kunnolla. Voit lukea lisää tästä.

Nyt 25-vuotiaalla Viníciuksella on sopimus seuran kanssa vuoteen 2027 asti, mutta hän ei ole ollut halukas allekirjoittamaan jatkodiiliä ainakaan toistaiseksi.

Pelaaja vaatii itselleen sopivamman valmentajan lisäksi tiettävästi korkeampaa palkkaa. Marcan mukaan seuran sisäisen tunnelman on parannuttava ja kulttuurin seurassa on muututtava, jotta Vinícius jatkaisi Madridissa. Syyskaudella hän pohti jopa sitä, jääkö kuluva kausi hänen viimeisekseen Los Blancosissa.

LUE MYÖS: