Giuliano Simeonelta suorat sanat puhuttaneesta tilanteesta: ”Näittekö edes peliä?”
Atlético haki keskiviikkoiltana 2-0-vierasvoiton Barcelonasta Mestarien liigan puolivälierien avausosassa.
Barcelonan Pau Cubarsí sai avausjakson lopussa suoran punaisen kortin kaadettuaan alimpana miehenä läpiajoon päässeen Atléticon Giuliano Simeonen.
Muutamaa minuuttia myöhemmin Julián Álvarez iski vapaapotkusta ottelun voittomaalin, ja Atléticon Alexander Sørloth viimeisteli toisella jaksolla joukkueensa toisen täysosuman.
Vahvaa kautta pelaava Simeone antoi pelin jälkeen kehuja Barcelonalle.
– Suunnittelimme juuri sellaisen pelin, miltä itse peli näyttikin. Yritimme pelata sillä tavalla, millä pelaamme toistuvasti. Joskus se onnistuu ja joskus ei, ja se johtuu luonnollisesti vastustajasta. Barcelona on todella hyvä joukkue ja heillä on paljon intensiteettiä prässissään. Lähdemme täältä onnellisena kotiin.
– Barcelona pelaa samalla tavalla – olivat he sitten yhden vajaalla tai miesylivoimalla. Me adaptoidumme siihen, mitä peli vaatii, ja se tekee joukkueestamme paremman.
Simeone käytti Cubarsín punaiseen korttiin johtaneessa tilanteessa nopeuttaan hyväkseen ja pääsi juoksukilpailussa topparin eteen.
– Julián pelasi pallon selustaan linjan taakse, törmäsin Cubarsíin juoksulinjalla ollessani yksin [läpiajossa] ja tunsin kontaktin.
Toisella jaksolla Atléticon Marc Pubill otti pelinavaamisvaiheen alussa pallon käteen omassa boksissaan. Barcelonan kannattajat vaativat tilanteesta rangaistuspotkua, mutta palloa ei viety pilkulle. Simeone kertoi oman näkemyksensä tilanteesta.
– Marc avaa pelin, eikö niin? Marc koskee kädellään palloon aloittaakseen pelin. Hän koskee siihen kädellään, koska Juan Musso [maalivahti] ei koskaan avaa peliämme. En tiedä, näittekö edes peliä? Eihän Juan edes avannut sitä tilannetta.
LUE MYÖS
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tuomariasiantuntijat ottivat kantaa kyseenalaiseen tilanteeseen: ”Ymmärsi pelin hengen”
- Giuliano Simeonelta suorat sanat puhuttaneesta tilanteesta: ”Näittekö edes peliä?”
- Näin Diego Simeone kommentoi puhuttanutta tilannetta: ”Jos tuomari tulkitsi sen niin…”
- Thierry Henry jyrähti Pau Cubarsín ulosajosta
- Ryöstikö tuomari Barcelonan? Hansi Flick raivoissaan!
- Atlético jysäytti yllätyksen – Barcelona kaatui dramaattisesti
- Real Betisin unelma välieräpaikasta elää – ratkaisu siirtyi ensi viikkoon
- Ex-pelaajalta raju avautuminen Viníciuksesta: ”Hän on kamala”
- Ronaldon pitkäaikainen joukkuekaveri paljastaa: ”Messi oli kovempi”
- Marca: Álvaro Arbeloa on menettänyt luottamuksensa Real Madridin avainpelaajaan
- Tuomarikomitea: Barcelonan ja Atléticon välisessä ottelussa tehtiin selvä tuomarivirhe
- Ex-pelaajalta raju avautuminen Viníciuksesta: ”Hän on kamala”
- Marca: Álvaro Arbeloa on menettänyt luottamuksensa Real Madridin avainpelaajaan
- Ronaldon pitkäaikainen joukkuekaveri paljastaa: ”Messi oli kovempi”
- Atlético jysäytti yllätyksen – Barcelona kaatui dramaattisesti
- Kohuvideo leviää – Real-faneilta törkyhuutoja ennen Bayern-ottelua
- Bayern-legendalta kovaa tekstiä Vinícius Júniorista: ”Hän vain itkee ja valittaa”
- AS: Real Madrid -fanit aloittivat karun lähtölaskennan Kylian Mbappélle
- Álvaro Arbeloa tyytymätön Bayern-ottelun tuomaritoimintaan: ”En voi käsittää”
- Barcelonan keskikenttämies veti johtopäätöksen: kuuntelee nyt muiden seurojen tarjouksia