Rayo Vallecano nousi dramaattisesti tasapeliin Levantea vastaan, kun Pathé Ciss iski kotijoukkueen 1–1-tasoituksen lisäajan neljännellä minuutilla – vaikka Rayo pelasi yli puoliajan miehen vajaalla.

Asetelma otteluun oli selvä: Rayo Vallecano oli viiden ottelun tappiottomassa vireessä, kun taas Levante taisteli sarjataulukon toiseksi viimeiseltä sijalta putoamista vastaan.

Vieraat siirtyivät johtoon 41. minuutilla, kun Carlos Espí puski pallon maaliin erikoistilanteen jälkeen ja vei Levanten tauolle 1–0-johdossa.

Rayon tilanne vaikeutui toisella puoliajalla, kun Nobel Mendy sai toisen keltaisen kortin 52. minuutilla käsivirheestä ja joutui jättämään kentän.

Kotijoukkue ei kuitenkaan luovuttanut miehen vajaallakaan. Rayo haki tasoitusta aktiivisesti ja sai palkinnon lisäajalla, kun vaihdosta kentälle tullut Pathé Ciss iski tasoituksen 90+4. minuutilla.

Levante oli jo lähellä elintärkeää vierasvoittoa, mutta joutui lopulta tyytymään pistejakoon Vallecasissa.

LUE MYÖS: