SER: Lukuisat Real Madridin pelaajat valittivat Xabi Alonsosta seurajohdolle
Xabi Alonso sai potkut Real Madridin peräsimestä maanantai-iltana.
Alonso ehti valmentaa Real Madridia vain noin seitsemän kuukauden ajan.
Alonson viimeiseksi otteluksi Real Madridin peräsimessä jäi sunnuntainen Supercopan finaali Barcelonaa vastaan. Barcelona voitti finaalin maalein 3-2.
Madridilaismedian mukaan Alonson ja Real Madridin pelaajien välit ovat heikohkot jo alkukaudesta lähtien. Alonso vaati pelaajilta korkeampaa intensiteettiä niin harjoituksissa kuin peleissäkin, eivätkä kaikki joukkueen pelaajat olleet tyytyväisiä luotsin vaatimuksiin.
SER:n saamien tietojen mukaan Alonso tiesi marraskuusta saakka, että ainakin seitsemän edustusjoukkueen pelaajaa on valittanut hänestä Real Madridin seurajohdolle. SER:n mukaan Vinícius johti pelaajien kapinaa valmentajaa vastaan.
Lähde kertoo Viníciuksen ja seurapomo Florentino Pérezin olevan hyvää pataa keskenään. Pérez valitsi ennemmin Viníciuksen puolen ja tuki pelaajaa, eikä Alonsoa. SER:n mukaan Pérezin syksyinen valinta Viníciuksen ja Alonson välillä merkitsi sitä, että luotsi tulisi saamaan ennen pitkää potkut tehtävästään.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Real Madridin brassilupaus säkenöi lainalla – uusi suunnitelma
- Tiukka ilmoitus: Real Oviedo vaatii voittoa ottelusta, jota ei pelattu
- Lamine Yamal löi Kylian Mbappén ennätyksen
- Barcelona ei jättänyt Mallorcalle minkäänlaista mahdollisuutta yllätykseen
- Barcelona vetäytyi virallisesti Euroopan Superliigasta – Real Madrid yksin jäljellä
- Peli peruttiin neljä tuntia ennen aloitusvihellystä – Real Oviedo harkitsee oikeustoimia
- La Ligan peli siirretään kentän huonon kunnon takia – ”Epävakaa ja kelvoton”
- Barcelonan puheenjohtajaehdokas korvaisi Decon – näin kommentoi Hansi Flick
- Mestaruusjahti tiukentuu, mutta Real Madridin hyökkäysvaihtoehdot ohenevat
- Copa del Reyn välieräparit arvottu – Atlético ja Barcelona iskevät yhteen