Real Madridin sunnuntai-illan valopilkkuna 19-vuotias debytantti
Real Madrid niisti myöhään sunnuntaina tärkeän voiton Alavésista. Kolme pistettä lähtivät Madridiin lopputuloksella 2–1 (1–0).
Ottelun parhaana palkittiin Kylian Mbappé, joka iski myös ottelun avausmaalin Jude Bellinghamin hienosta syötöstä.
Jos oli Bellinghamin syöttö hieno, niin sitä oli myös Antonio Blancon alustus Alavésin 1–1-tasoitukseen. Laitahyökkääjä Carlos Vicente viimeisteli siitä maltilla kauden ensimmäisen pelitilanneosumansa.
Pystyyn kuollut peli sai uutta eloa Alavésin maalista. Elo johti siihen, että vajaat kymmenen minuuttia edellisestä Real teki ottelun 2–1-voittomaalin.
Vinícius jätti ensin terävällä kiihdytyksellä Alavés-puolustaja, Jonny Otton, 31, nurmen pintaan ja tarjoili pallon sitten maalin eteen Rodrygolle. Tämä painoi nappisyötöstä ensimmäisen La Liga -maalinsa sitten tammikuun 19:nnen päivän.
Realin lähtökohdat otteluun eivät olleet parhaat mahdolliset. Kokoonpanosta puuttui liuta puolustajia, joista olisi ollut pelaamaan puolustuksen vasemmalla laidalla. Ferland Mendy on ollut pari viikkoa loukkaantuneena, Dani Carvajal on todennäköisesti sivussa tammi-helmikuun vaihteeseen saakka, ja Álvaro Carreras ja Fran García olivat pelikiellossa viime viikon punaisten korttien takia.
Koska Castillassa ei ole ollut mitat täyttävää vasenta laitapuolustajaa, kutsu kävi keskuspuolustaja Víctor Valdepeñasille. 19-vuotias nuorukainen pelasi kelpo ottelun osana tähtisikermää, eikä pistänyt silmään. Hän sai vieraskannattajilta myös täysin ansaitsemansa aplodit ottelun päätteeksi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Real Madridin sunnuntai-illan valopilkkuna 19-vuotias debytantti
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Merkittävä tulos La Ligan perjantain ottelussa
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Väite: Thiago Alcântara kieltäytyi päävalmentajan paikasta
- Näin Xabi Alonso reagoi Real Madridin kannattajien vihellyskonserttiin
- Thierry Henryltä suorat sanat Xabi Alonson tilanteesta: ”Minusta se on naurettavaa”