Barcelona järjestää puheenjohtajavaalit ensi keväänä.

Barcelonan puheenjohtaja Joan Laporta ilmoitti hiljattain, että vaalit järjestetään maalis-kesäkuussa, mutta tarkkaa päivämäärää ei ole toistaiseksi valittu.

Laporta asettuu jälleen ehdolle vaaleissa. Laporta saa vastaansa toistamiseen Víctor Fontin, joka jäi edellisissä vaaleissa toiselle sijalle.

Muun muassa Xavi on asettanut julkisesti Fontin kelkkaan.

Mundo Deportivo haastatteli Fontia ja tiedusteli puheenjohtajaehdokkaan mielipidettä Barcelona-legenda Leo Messistä.

Fontin mukaan hän antaisi mahdollisimman nopeasti Messille työpaikan Barcelonasta.

– Tekisin kaiken mahdollisen sen eteen, että Messi saisi mahdollisimman nopeasti itselleen roolin Barcelonassa. Kuten Messi sanoi viime viikolla, hän haluaisi sellaisen. Jokainen kannattaja pitäisi siitä. Pelkkä patsas ei todellakaan riitä.

Lehti tiedusteli Fontilta, voisiko Messi palata Barcelonaan pelaajana. Laporta aiemmin totesi, ettei Messiä enää nähtäisi Barcelonan riveissä pelaajana, mutta Font ei täysin poissulkenut ajatusta.

Font sen sijaan kritisoi Laportaa siitä, miten Laporta käytti Messiä hyväkseen edellisen puheenjohtajakampanjansa aikana.

Laporta lupasi tuolloin Barcelonan kannattajille tekevänsä Messin kanssa jatkosopimuksen, jos hänet valittaisiin seuran puheenjohtajaksi.

Laporta valittiin puheenjohtajaksi, mutta ei tehnyt jatkosopimusta Messin kanssa ja Messi lähti vapaana agenttina PSG:hen. Messi tiettävästi suuttui pahemman kerran Laportalle, ja kaksikon välejä on kuvailtu olemattomiksi.

– Minulla menisi siitä iho kananlihalle, mutta se tietenkin riippuu Messistä. Meidän ei pidä käyttää häntä. Uskon Laportan käyttäneen Messiä ja vielä monta kertaa. Mielestäni väärällä tavalla. Viimeisin suurta huomiota kerännyt tapaus oli vaaleissa. Se oli taas yksi esimerkki toteutumattomasta lupauksesta. Mielestäni Messiä ei pidä käyttää.

– Messin on tiedostettava, että kun voitan vaalit, niin ensimmäinen soittamani puhelu menee suoraan hänelle.

LUE MYÖS