Espanjalaiset isoihin voittoihin europeleissä
Espanjasta kolme La Liga -seuraa nähtiin torstai-iltana euroturnausten peleissä.
Kenties isoimmassa kohtaamisessa vastakkain olivat Real Betis ja La Cartujalla vieraillut ranskalaisseura Lyon. Betis otti pelistä tärkeän 2–0-voiton.
Abde Ezzalzouli osui puolen tunnin kohdalla, ja vain viiden minuutin kuluttua tästä Antony iski Betisin toisen. Betis on nyt kerännyt neljästä ottelusta kahdeksan pistettä ja hätyyttelee paikkaa kahdeksan parhaan joukossa. Lyon on vielä Betisin edellä.
Kroatiassa Celta Vigo höykytti Dinamo Zagrebia peräti 3–0. Ottelu oli jo tauolla näissä lukemissa, eikä voittajasta ollut epäselvyyttä.
Celta on kerännyt neljästä pelistä yhdeksän pinnaa ja keikkuu Eurooppa-liigassa sijalla neljä. Asetelmat ovat hyvät, kun saman verran pelejä on jäljellä.
Konferenssiliigan puolella Rayo Vallecano vastasi dramaattisimmasta espanjalaisseuran ottelusta.
Rayo oli häviämässä otteluaan Lech Poznania vastaan. Matsi oli tauolla puolalaisille 2–0.
Toisella puoliskolla Rayo Vallecano kuitenkin nousi tasoihin ja lopulta vielä ohi, kun Álvaro Garcia iski 3–2-voittomaalin ajassa 90+4. Nyt Rayolla on kolmeen otteluun seitsemän pistettä ja nippu on hyvissä asemissa jatkoonpääsyä ajatellen.
- Lehti: Barcelona iskenyt silmänsä 16-vuotiaaseen huippulupaukseen
- Barcelonalle merkittävä piristysruiske ennen kärkikamppailua
- José Mourinho Valencian päävalmentajalle: ”Minun pelaajani ovat paljon parempia”
- Raju väite! AS: Antonio Rüdiger heilutti nyrkkejä Real Madridin pelin tauolla, Valencia-ottelu yltyi aggressiiviseksi stadionin uumenissa
- Real Madrid on nyt hurjassa vedossa – näin José Mourinho kommentoi
- Real Madrid nousi jo tasapisteisiin Barcelonan kanssa
- Rodri kuukaudeksi sivuun pelikentiltä – näin Hansi Flick kommentoi
- Raju väite! AS: Antonio Rüdiger heilutti nyrkkejä Real Madridin pelin tauolla, Valencia-ottelu yltyi aggressiiviseksi stadionin uumenissa
- Real Madridiin yhdistetty superlupaus: ”Unelmani on voittaa Ballon d’Or”
- Barcelonalle merkittävä piristysruiske ennen kärkikamppailua