Barcelona tiedotti hiljattain tehneensä jatkosopimuksen Frenkie de Jongin kanssa.

De Jongin tuore sopimus ulottuu kesään 2029 saakka. Edellinen sopimus olisi päättynyt kuluvan kauden jälkeen.

SER:n Què T’hi Jugues -ohjelman saamien tietojen mukaan de Jongin ulosostopykälä nousee 400 miljoonasta eurosta 500 miljoonaan euroon.

Què T’hi Juguesin mukaan de Jong tienaa jatkosopimuksen myötä noin 9-10 miljoonan euron nettovuosipalkkaa. De Jong suostui pudottamaan palkkaansa jatkosopimuksen yhteydessä.

– En aio sanoa, miten paljon tienaan. Siitä on aina puhuttu niin paljon. Olen muutamankin kerran sanonut, että palkkaani on ylimitoiteltu mediassa.

– Siellä kerrotut summat eivät ole pitäneet paikkaansa. Ne ovat vaikuttaneet siihen, miten minut on nähty kannattajien keskuudessa. Jos he näkevät, että olen koko Euroopan korkeapalkkaisin pelaaja, niin tietenkin se vaikuttaa, ja se on ollut teidän syy, de Jong totesi medialle.

LUE MYÖS