Atlético Madrid -hyökkääjä valmistautuu kauteen epätavallisessa mutta mielenkiintoisessa seurassa
Atlético Madridin viime liigakauden paras maalintekijä, norjalainen Alexander Sørloth on löytänyt harjoitteluseuraa maansa hiihtotähdistä.
Maastohiihdon maailmanmestarit Emil Iversen ja Niklas Dyrhaug ovat julkaisseet yhteisöpalvelu Instagramissa kuvan, jossa he poseeraavat paidoitta yhdessä Sørlothin ja tämän hetken hiihtokuninkaan Johannes Høsflot Klæbon kanssa.
– Verta, hikeä ja kyyneleitä, kun jätkät valmistautuvat olympialaisiin/MM-kisoihin, kirjoittaa Iversen Instagramissaan.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
MM-kisoilla Iversen viittaa ensi kesän turnaukseen, johon Norjan miehet ovat hyvää vauhtia matkalla. Kun karsinnoista on pelattu puolet, Norja johtaa lohkoaan puhtaalla pelillä. Sørloth on tehnyt neljään otteluun kolme maalia, joista yksi toi voiton Italiasta.
Norjalaisnelikon harjoitusleiri Ranskassa ei ole sujunut kaikilta osin niin kuin oli suunniteltu. Iversen jätti viiden kilometrin juoksutestin kesken saksanpaimenkoiran hyökättyä hänen kimppuunsa. Uutistoimisto NTB:n mukaan hän on ollut pureman jälkeen lääkekuurilla.
Sørlothin harjoittelutovereista ehdottomasti menestynein on Klæbo, joka on osan papereissa historian paras mieshiihtäjä. Klæbo putsasi keväällä pidetyissä hiihdon MM-kilpailuissa palkintopöydän, kun hän voitti kuusi kultaa eli kaikki jaossa olleet mestaruudet. Hän voitti kaikki kolme matkaa myös kansainvälisen kauden päättäneissä Salpausselän kisoissa.
Sørloth on viihtynyt Klæbon seurassa aiemminkin. Kaksi kesää sitten he kaulailivat M/S Symra -kalastusaluksella.
Jos upotus ei näy, voit katsoa sen täällä.
Artikkelia muokattu 19.7. kello 12.46: Lähteeksi lisätty NTB.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Florentino Pérez tiputti jättipommin – seurahistorian kallein pelaaja on tulossa
- Vaihtuuko maisema? Jan Oblak puhui tulevaisuudestaan
- Toimittaja: Juventus haluaa Atlético-hyökkääjän
- Siirtohuhujen kohteena oleva puolustaja haluaa jäädä Barcelonaan
- Real Madrid maksamassa 15 miljoonan euron korvauksen José Mourinhosta
- Barcelonan ylijäämäpelaajan kaupittelu lähellä toteutumista
- Enrique Riquelme löi kovia lupauksia pöytään – Florentino Pérez vastasi välittömästi
- Florentino Pérezin haastajalta kovia lupauksia – kaksi supertähteä ja uusi valmentaja Madridiin
- Romano: Huipputopparin siirto Real Madridiin valmis
- Marca: Atlético-ikoni Koke teki päätöksen tulevaisuudestaan
- Real Madridilta jättihankinta – tähtipuolustaja siirtyy seuraan
- Valioliigajätti menetti tähtipelaajansa – siirto Real Madridiin lähes valmis!
- Florentino Pérez julkaisee torstaina suuren hankinnan
- Florentino Pérezin haastajalta kovia lupauksia – kaksi supertähteä ja uusi valmentaja Madridiin
- Barcelonan ylijäämäpelaajan kaupittelu lähellä toteutumista
- ESPN: Franco Mastantuono sai lipun maitojunaan
- Enrique Riquelme löi kovia lupauksia pöytään – Florentino Pérez vastasi välittömästi
- Lähteet: Real Madridin veteraani siirtymässä Hollantiin
- Marca: Atlético-ikoni Koke teki päätöksen tulevaisuudestaan
- Romano: Huipputopparin siirto Real Madridiin valmis