Real Madridin Trent Alexander-Arnold uskoo menehtyneen ystävänsä Diogo Jotan olleen läsnä seurajoukkueiden MM-turnauksen puolivälierässä Borussia Dortmundia vastaan Yhdysvalloissa lauantaina. Liverpool-kasvatti oli läheisissä väleissä entisen seuratoverinsa kanssa.

Jota ja hänen pikkuveljensä André Silva menehtyivät auto-onnettomuudessa keskiviikon ja torstain välisenä yönä Espanjassa. Veljekset haudattiin lauantaina Portugalissa kotikaupungissaan Portossa.

Alexander-Arnold ja Jota viettivät viisi vuotta yhdessä Liverpoolissa portugalilaishyökkääjän siirryttyä seuraan Wolverhamptonista syyskuussa 2020. Viimeinen kausi 2024-2025 päättyi Valioliigan mestaruusjuhliin.

Madridiin sopimuksensa Liverpoolissa päätyttyä siirtynyt Alexander-Arnold tarjoili maalisyötön Fran Garcían viimeistelemään 2-0-maaliin, kun Real kukisti Dortmundin puolivälierässä 3-2-numeroin. Englannin maajoukkueen laitapuolustaja tunsi velvollisuudekseen pelata hyvin ystävänsä muistoksi.

– Minun täytyi yrittää suoriutua hyvin joukkueen puolesta ja auttaa heitä voittamaan ottelun. Sillä ei ollut merkitystä, miten vaikeaa tämä olisi, Alexander-Arnold kertoi tunteistaan DAZN:lle.

– Niin vaikeaa kuin se olikin, minun täytyi vain puskea eteenpäin ja keskittyä omaan rooliini tehdäkseni työni. Yritin niin hyvin kuin pystyin, mutta se oli vaikeaa, enkä aio valehdella siitä.

– Jota oli yksi läheisistä ystävistäni. Olen varma siitä, mitä hän olisi halunnut minun tekevän tässä tilanteessa. Olen varma, että me olisimme saaneet myös naurut yhdessä siitä maalisyötöstä. Hän oli täällä kanssani. Olen siitä varma.

Alexander-Arnold on kiitollinen yhteisistä vuosista Jotan kanssa Liverpoolissa.

– Jaoin hänen kanssaan pukukopin viiden vuoden ajan. Uskomattomia muistoja kentällä ja sen ulkopuolella. Se on sanomattakin selvää, ettei häntä tulla unohtamaan koskaan. Hän tulee elämään muistoissamme sinä upeana pelaajana ja miehenä, joka hän oli.

DAZN Football

@DAZNFootball
🙏 Post-match, Trent Alexander-Arnold honors Diogo Jota.

Words filled with respect, loss, and love.

Real Madrid kohtaa seurajoukkueiden MM-turnauksen välierässä ranskalaisen suurseuran PSG:n 9.7. keskiviikkona kello 22:00 Suomen aikaa alkavassa ottelussa. Pariisilaiset voittivat Mestarien liigan kaudella 2024-2025.

LUE MYÖS!