Robert Lewandowski ryhtyi maajoukkueboikottiin – valmentaja erosi
Puolan päävalmentaja Michał Probierz on eronnut tehtävästään Barcelonan tähtihyökkääjän Robert Lewandowskin ilmoitettua maajoukkueboikotistaan.
Lewandowski, 36, vetäytyi Puolan kesäkuun maaotteluista vedoten ”fyysiseen ja henkiseen väsymykseen”.
Hyökkääjän päätöksen jälkeen Probierz ilmoitti Puolan jalkapalloliiton tiedotteessa, että Piotr Zieliński korvaa Lewandowskin A-maajoukkueen kapteenina. Barcelonan tähtihyökkääjä vastasi ilmoitukseen vielä samana päivänä omalla tiedotteellaan, jossa hän kertoi, ettei pelaa Puolan paidassa Probierzin alaisuudessa.
– Ottaen huomioon olosuhteet ja luottamuksen menettämisen Puolan maajoukkueen valmentajaan olen päättänyt luopua pelaamisesta Puolan maajoukkueessa niin kauan kuin hän on valmentajana. Toivon, että pääsen jälleen pelaamaan maailman parhaille faneille, kirjoitti Lewandowski sosiaalisessa mediassa.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Probierzin viimeiseksi otteluksi jäi tiistain 1-2-vierastappio Suomea vastaan MM-karsinnoissa. Kaksi päivää myöhemmin hän kertoi eroavansa pestistään.
– Olen tullut siihen tulokseen, että nykytilanteessa paras päätös maajoukkueen parhaaksi on erota valmentajan tehtävästä, sanoi Probierz BBC:n mukaan.
Lewandowski ei ole kirjoitushetkellä ottanut kantaa Probierzin eroamiseen tai tulevaisuuteensa maajoukkueessa. Hän on Puolan kaikkien aikojen eniten maaotteluita pelannut (158) ja maaleja tehnyt (85) pelaaja A-maajoukkueessa. Lewandowski toimi Puolan kapteenina yli kymmenen vuoden ajan.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- La Liga -tähti pelasti MM-joukkueensa tuholta – vähäinen peliaika ihmetyttää
- José Mourinho: El Clásicot eivät kiinnosta ihmisiä yhtä paljon kuin aiemmin
- Toimittaja: Siirto paketissa – Espanjan MM-kisapelaaja Atléticoon
- Athletic: Real Madrid valmis kuuntelemaan tarjouksia pelaajastaan
- Toimittaja: Atlético haluaa Ranskan MM-pelaajan
- Real Madridin pelaaja palaamassa kasvattajaseuraansa
- Jude Bellingham kertoi suoran mielipiteensä Real Madridin uusista hankinnoista
- Atlético Madridin mitta täyttyi – toimitusjohtaja latasi suorat sanat Barcelonasta
- Näkökulma: Jos Real Madridin supertähtien MM-vire jatkuu, seura juhlii ensi kautena
- Atlético jättää Julián Álvarezin ennemmin katsomoon kuin myy Barcelonaan
- Näkökulma: Jos Real Madridin supertähtien MM-vire jatkuu, seura juhlii ensi kautena
- Kotiinpaluu täydentyy: Seuralegenda palaa sarjanousija Racing Santanderiin
- Real Madrid ei ole poissulkenut Nico Pazin myyntiä – asetti pelaajalle hintalapun
- Atlético Madridin mitta täyttyi – toimitusjohtaja latasi suorat sanat Barcelonasta
- Toimittaja: Barcelona myy maalivahtinsa
- Jude Bellingham kertoi suoran mielipiteensä Real Madridin uusista hankinnoista
- Atlético jättää Julián Álvarezin ennemmin katsomoon kuin myy Barcelonaan
- Marca: MM-kisojen loukkaantuminen jäi varjoon – Raphinhasta esitettiin raju väite
- Argentiinan avainpelaaja haluaa siirtyä Real Madridiin
- Marca: Atlético Madridin MM-kisapelurista on tehty tarjous