Atlético Madrid on päässyt Atalantan kanssa yhteisymmärrykseen Juan Musson pysyvästä siirrosta. Argentiinalaisvahti vietti kauden 2024-2025 lainalla Madridissa.

Atlético vahvisti Musson allekirjoittavan sopimuksen kesään 2028 saakka tiistaina. Maalivahdista maksettu siirtokorvaus ei ole tiedossa.

Musso pelasi lainajaksonsa aikana yhdeksän ottelua Atléticossa päättyneellä kaudella. Peleistä seitsemän oli Copa del Reyssä ja kaksi La Ligassa. Musso piti niissä kuusi nollapeliä.

Musso voitti Atalantassa Eurooppa-liigan vuonna 2024. Maalivahti on edustanut aiemmin Serie A:ssa myös Udinesea.

Musso juhli Argentiinan maajoukkueessa Copa Américan voittoa vuonna 2021. Hän on pelannut urallaan kaksi A-maaottelua.

Atlético de Madrid

@Atleti
Acuerdo con la Atalanta para el traspaso de Juan Musso 🔴⚪

LUE MYÖS!